Yerel özerkliğin kentsel yaşam kalitesi üzerindeki etkisi: Merkezi ve Doğu Avrupa ülkeleriyle Batı Avrupa ülkelerinin karşılaştırmalı analizi
The impact of local autonomy on quality of urban life: A comparative analysis of central and Eastern European Countries and Western European countries
- Tez No: 997424
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI YÜCEL BATMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yerel özerklik, yerel yönetim organlarının kendi yetki alanları içinde kamusal işleri bağımsız biçimde düzenleme ve yönetme hakkını ifade eden bir yönetim modelidir. Bu ilke yerel halkın karar alma süreçlerine katılımını sağlayarak demokratik yönetişimin güçlenmesine katkıda bulunmaktadır. Kentsel yaşam kalitesi, kent ortamında yaşayan bireylerin sosyal, ekonomik, çevresel ve kültürel koşullardan elde ettikleri genel refah ve memnuniyet düzeyini ifade eden çok boyutlu bir kavramdır. Bu kavram, kentteki altyapı, hizmetler, güvenlik ve sağlıklı çevre gibi unsurların insan yaşamı üzerindeki etkilerini kapsamaktadır. Literatürde yerel özerklik daha çok hukuksal ve siyasal boyutlarıyla, kentsel yaşam kalitesi ise teknik ve altyapı boyutlarıyla değerlendirilmiş, iki kavram arasındaki ilişkinin varlığıyla ilgili çalışmalara az rastlanmıştır. Bu bağlamda tez çalışmasında yerel özerklikle kentsel yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin varlığını ve niteliğini tespit etmek amaçlanmıştır. Tez çalışmasının önemi bu açıdan iki kavram arasındaki ilişkinin varlığı ile ilgili çalışmalara önemli katkı sunmuştur. Çalışma amacına uygun olarak temel iki yöntem belirlenmiştir. Kavramlar arasında içerik analizinin yapılması için MAXQDA analiz yöntemine yer verilmiştir. Bunun yanı sıra üniter yapıya sahip Avrupa ülkeleri için yerel özerklik ve kentsel yaşam kalitesi endeksleri oluşturulmuş ve daha sonra yerel özerklik endeksleriyle kentsel yaşam kalitesi endeksleri arasında korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilerek yerel özerkliğin kentsel yaşam kalitesine etkisi ve gücü değerlendirilmiştir. İçerik analizlerinin sonuçlarına göre yerel özerklikle kentsel yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin kentsel planlama ve kentsel hizmetler üzerinden kurulduğu, Avrupa ülkelerinde yerel özerkliğin kentsel yaşam kalitesiyle pozitif ve orta düzeyde bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local autonomy is a management model that expresses the right of local government bodies to organize independently and manage public affairs within their own jurisdiction. Quality of urban life is a multidimensional concept that expresses the general level of welfare and satisfaction that individuals inhabiting in the urban environment obtaining from social, economic, environmental and cultural conditions. The aim of the thesis study is to determine the existence and nature of the relationship between local autonomy and quality of urban life. The importance of the thesis is that it has made a significant contribution to the studies on the existence of the relationship between the two concepts. Two basic methods were determined in accordance with the purpose of the study. MAXQDA analysis method is included to perform content analysis among concepts. Local autonomy and quality of urban life indices were created for European countries with a unitary structure, and then correlation and regression analyzes were carried out between local autonomy indices and quality of urban life indices to evaluate the impact and power of local autonomy on quality of urban life. According to the results of the content analysis of the concepts, it has been determined that the relationship between local autonomy and urban quality of life is established through urban planning and urban services, and in the European countries, local autonomy has a positive and moderate relationship with quality of urban life.