3D ımplementation of bias-corrected phase-based cr-MREPT
İçbükey eğim düzeltmeli faza dayali kr-MREÖT'nin 3B uygulamasi
  1. Tez No: 997430
  2. Yazar: MUSTAFA KAAN ÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA İDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dokuların elektriksel özelliklerinin görüntülenmesi; anatomik görüntülemenin yanında tümör tespiti, inme tespiti ve sınıflandırması, Alzheimer ve bunama gibi hastalıkların erken tespiti, radyo frekans soğurma ve lokal özgül soğurma oranının (ÖSO) hesaplanması, tedavi planlama ve takibi gibi alanlarda kullanılmaktadır ve bu sebeple popüler bir araştırma konusu haline gelmiştir. Farklı elektriksel özellik görüntüleme yöntemleri arasında, manyetik rezonans elektriksel özellik tomografisinin (MREÖT) yaygın MR cihazları ile kullanılabilmesi ve ek bir donanım gerektirmemesi, invaziv olmaması ve iyonize edici radyasyon kullanmaması gibi avantajları bulunmaktadır. Son yıllarda bir çok farklı MREÖT yöntemi önerilmiş olsa da, bu yöntemler genel olarak benzer problemlerden muzdariptir. Bu problemler sınır artefaktı, toplam faz varsayımı (TFV), içbükey eğim, yüksek sinyal/gürültü oranı gereklilikleri kaynaklı uzun görüntüleme süreleri şeklinde sıralanabilir. kr-MREÖT yöntemi, faza dayalı versiyonu kullanıldığında sınır artefaktı ve TFV kaynaklı sorunlardan etkilenmemekte, ancak içbükey eğim ve uzun görüntüleme süreleri gibi problemler devam etmektedir. Bunlara ek olarak, yöntemin 3 boyutlu uygulaması donanımsal açıdan yüksek gereksinimlere sahiptir ve geriçatım süreleri pratik olmayacak kadar uzundur. Bu da yöntemi klinik uygulamalar için elverişsiz hale getirmektedir. Bu çalışmada, bahsedilen sorunlardan etkilenmeyen, hızlı ve klinik uygulamalara uygun bir kr-MREÖT yöntemi geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, içbükey eğim problemini düzeltecek özgün bir yöntem geliştirilmiştir. Önerilen yöntem simülasyon ve deney sonuçlarıyla doğrulanmış ve elektriksel iletkenlik dağılımları her durumda başarıyla elde edilebilmiştir. Sonrasında, içbükey eğim düzeltmeli faza dayalı kr-MREÖT yöntemi 3B olarak uygulanmış ve büyük nesnelerin iletkenlik geriçatım uygulanabilirliğini artırmak için yeni ve pratik bir geriçatım yöntemi önerilmiştir. Yöntem, nesneyi daha küçük 3B bölgelere bölerek her bir bölge için iletkenlik geriçatımını pratik olarak daha uygulanabilir hale getirir ve toplam çözüm süresini kısaltmak amacıyla küçük bölgelerde yapılan geriçatımlar eş zamanlı olarak yapılabilir.Faza dayalı kr-MREÖT üzerinde hassasiyet analizi yapılarak küçük bölge boyutları belirlenmiş ve önerilen yöntemin performansı çeşitli gürültüsüz ve gürültü eklenmiş simülasyon verileri üzerinde kanıtlanmıştır. Son olarak, araştırmacılar arasında içbükey eğim düzeltmeli faza dayalı kr-MREÖT yönteminin kullanılabilirliğini artırmak, farklı gruplar arasındaki iş birliğini artırmak ve farklı yöntemlerin karşılaştırmasının daha kolay yapılabilmesini sağlamak amacıyla bir kr-MREÖT kütüphanesi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical property imaging has been a point of interest for decades as it has promising applications such as anatomical imaging, tumor detection, stroke detection and classification, early diagnosis of Alzheimer disease and dementia, RF safety and SAR calculations, and therapy planning and monitoring. Among different electrical property imaging methods, MREPT has the advantage of using a standard MRI device so that its non-invasive, does not use external coils or electrodes, and does not rely on ionizing radiation. Many MREPT methods are proposed, but most of them suffer from similar limitations such as internal boundary artifacts, transceive phase approximation, concave bias, and long imaging times caused by high SNR requirements. These problems significantly limit the clinical feasibility of MREPT. cr-MREPT, especially in phase-based form, overcomes internal boundary artifacts without using the transceive phase approximation but still suffers from concave bias and high SNR requirements. Moreover, even tough implementation in 3D is straightforward, phase-based cr-MREPT is not previously employed in 3D since hardware requirements and reconstruction times make the method impractical for clinical applications. In this thesis, we aim to develop an MREPT method that overcomes all the mentioned limitations and is feasible to use in clinical applications. To achieve this, a novel bias correction method is proposed to overcome the concave bias. The proposed method is evaluated on the basis of simulation and experimental phantoms, and the conductivity distributions are successfully reconstructed in each case. Later on, the bias corrected phase-based cr-MREPT method is implemented in 3D and a new, practical reconstruction method is proposed to improve feasibility of the method applying on conductivity reconstructions of large objects. The method divides the object into smaller volumes so that the reconstruction of each volume is more manageable and can be parallelized to accelerate the solution process. Small region sizes are determined by performing sensitivity analysis on phase-based cr-MREPT, and the performance of the proposed method is proven on various noiseless and noise-added simulation data. Last but not least, a cr- MREPT library is developed to improve the availability of 2D/3D bias corrected cr-MREPT for researchers, increase collaboration between different groups and provide better comparative evaluation of different methods.