Sürekli ve kesikli üretim opsiyonlu plastik kapak üretim sürecinin çizelgelenmesi
Schduling the production process of plastic caps continuous and discrete manufacturing options
  1. Tez No: 997434
  2. Yazar: MUHAMMET EREN USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Industrial and Industrial Engineering, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında kase ve sürahi kapağı üretimi yapan bir fabrikada üretim sürecinin çizelgelenmesi Python programlama dili kullanılarak yapılmıştır. Phyton programındaki kodlar, yöneylem araştırması problemi yardımı ile oluşturulmuştur. Amaç fonksiyonu gecikme süresini en aza indirgemektir. Python dilinde algoritmalar kullanılarak PyCharm üzerinden kodlanmış ve kodlar çalıştırılmıştır. Bu fabrikada süreç 3 vardiyadan oluşmaktadır ve her vardiya 8 saattir. Fabrikada 3 adet makine vardır. Fabrika 7 çeşit kalıba sahiptir. Her kalıp logolu ve logosuz basılabilmektedir. Çizelgeleme yapılırken siparişlerin talep sürelerine yetişmesi üzerinde durulmuştur. Ek olarak sürece dahil olan personellerin de çizelgelenmesi yapılmıştır. Buradaki amaç ise personellerin eşit sürelerde çalışması ve belirlenen kısıtlara uygun vardiya seçimi yapılmasıdır. Çıktılar fabrikadaki gerçek veriler ile karşılaştırılmıştır. Siparişlerin talep süresinde gecikme olmadan yetiştiği gözlenmiştir. Personel çizelgelenmesi süreci ise personellerin kısıtları sağlayacak şekilde eşit sürelerde çalışmasını sağlamaktadır. Bu çalışma literatüre katkı olarak gerçek üretim yapılan ortamlarda kısıtları gözönünde bulundurarak model geliştirmeyi artıracaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the scheduling of the production process at a factory manufacturing bowl and pitcher lids was performed using the Python programming language. The codes in the Python program were created with the help of an operations research problem. The objective function is to minimize the delay time. Algorithms were used in the Python language, coded via PyCharm, and the codes were executed. The process at this factory consists of 3 shifts, each lasting 8 hours. There are 3 machines in the factory. The factory has 7 types of molds. Each mold can be printed with or without a logo. When scheduling, emphasis was placed on meeting the demand times of orders. In addition, the personnel involved in the process have also been scheduled. The aim here is to ensure that personnel work equal hours and that shift selection is made in accordance with the specified constraints. The outputs were compared with actual factory data. It was observed that orders were completed without delay within the requested timeframe. The personnel scheduling process ensures that employees work equal hours in a way that accommodates their constraints. This study will contribute to the literature by promoting the development of models that take constraints into account in real production environments.