Blokzincir tabanlı bütünleşik yeni bir kimlik doğrulama yöntemi ve bir uygulama geliştirilmesi
Development of a novel integrated blockchain-based authentication method and its application
- Tez No: 997433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KOYUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte kimlik doğrulama sistemleri, bilgi güvenliğinin kritik bileşenlerinden biri hâline gelmiştir. Merkezi kimlik doğrulama yaklaşımları, kullanıcı kimlik bilgilerinin tek bir noktada tutulması nedeniyle veri ihlalleri ve kimlik hırsızlığı gibi güvenlik risklerine açıktır. Bu çalışma, söz konusu zafiyetleri azaltmak amacıyla, tekli oturum açma (SSO - Single Sign-On) ve zaman tabanlı tek kullanımlık parola (TOTP - Time-based One-Time Password) algoritmalarının Hyperledger Fabric tabanlı bir blokzincir altyapısı ile entegre edildiği iki faktörlü bir kimlik doğrulama modeli önermektedir. Geliştirilen modelde, merkezi oturum açma sürecinin ardından TOTP gizli anahtarı blokzincir üzerinde güvenli biçimde saklanmakta ve doğrulama aşamasında zincir üzerinden erişilerek işlem bütünlüğü sağlanmaktadır. Çoklu organizasyon desteği ve zincir kodu yaşam döngüsü yönetimi sayesinde, farklı kurumların ortak bir ağ üzerinde güvenli biçimde çalışması mümkün kılınmıştır. Sistem, merkezi kimlik doğrulama yöntemleriyle karşılaştırmalı performans testleriyle değerlendirilmiş; güvenlik, yanıt süresi ve kaynak kullanımı açısından analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, blokzincir destekli doğrulama yaklaşımının veri bütünlüğü ve kimlik doğrulama güvenliğini artırdığını, işlem süresindeki ek yükün ise kabul edilebilir düzeyde kaldığını göstermektedir. Bu bağlamda çalışma, yüksek güvenlik gerektiren ortamlarda merkezi doğrulama sistemlerine ölçeklenebilir ve güvenilir bir alternatif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly digitalizing world, authentication systems have become one of the critical components of information security. Centralized authentication approaches are inherently vulnerable to security risks such as data breaches and identity theft due to the storage of user credentials at a single point of control. To mitigate these vulnerabilities, this study proposes a two-factor authentication model that integrates Single Sign-On (SSO) and Time-based One-Time Password (TOTP) algorithms with a Hyperledger Fabric–based blockchain infrastructure. In the proposed model, following the centralized login process, the TOTP secret is securely stored on the blockchain and accessed during the verification phase to ensure transaction integrity. The system supports multiple organizations through chaincode lifecycle management, enabling different institutions to operate securely within a shared network. The proposed approach is evaluated through comparative performance tests against traditional centralized authentication systems, with analyses focusing on security, response time, and resource utilization. The results demonstrate that the blockchain-assisted authentication approach significantly enhances data integrity and authentication security, while the additional processing overhead remains within acceptable limits. In this context, the proposed model provides a scalable and reliable alternative to centralized authentication systems, particularly for environments requiring a high level of security.