Yem şalgamı (brassica rapa L.) ile yem bezelyesi (pisum arvense L.) farklı karışımlarının kuru ot verimi ve kalitesi
Hay yield and quality of different mixtures of forage turnip (brassica rapa L.) and forage pea (pisum arvense L.)
- Tez No: 997542
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM GÜLÜMSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Bilecik ekolojik koşullarında yem şalgamı“YŞ”(Brassica rapa L.) ile yem bezelyesi“YB”(Pisum arvense L.) karışımlarının (yem şalgamı: yem bezelyesi sırasıyla %100:0, %50:50 %25:75, ve %0:100) kuru ot verimi ile kalitesinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma iki yıl (2022-2023 ve 2023-2024) ve Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Hasat, yalın yem şalgamı ve karışımlarda yem şalgamının çiçeklenme dönemi, yalın yem bezelyesinde ise alt baklaların olgunlaştığı dönemde yapılmıştır. Karışımlarda tür bileşeni, kuru ot verimi, ham protein oranı, protein verimi, asit deterjanda çözünmeyen lif, nötr deterjanda çözünmeyen lif, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve kondanse tanen içerikleri belirlenmiştir. İki yıllık sonuçlara göre; en yüksek kuru ot ve protein verimi aynı istatistiksel grupta yer alan %100YŞ (8.55-1.74 t/ha) ve %50YŞ+50YB (9.15-1.95 t/ha) karışımından elde edilmiştir. Yem şalgamı ile yem bezelyesi karışımlarının potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum içerikleri sırasıyla %2.94-2.17, %0.52-0.37, %1.07-1.03 ve %0.47-0.35 arasında değişmiştir. En yüksek kondanse tanen içeriği %2.04 ile yalın yem bezelyesinden, en düşük ise %1.85 ile yalın yem şalgamından elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, yalın yem şalgamı ve %50 yem şalgamı + 50 yem bezleyesi karışımı kuru ot verimi ve kalitesi açısından diğer işlemlere göre daha üstün performans sergilemiştir. Ancak, Brassica türleri yüksek sekonder metabolit içermekte olup, bu maddeler ise hayvan sağlığı açısından bazı problemler ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle, Bilecik ekolojik koşullarında %50 yem şalgamı + 50 yem bezleyesi karışımının daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to deterimine the hay yield and quality of forage turnip (Brassica rapa L.) and forage pea (Pisum arvense L.) mixtures (forage turnip: forage pea; 100:0%, 50:50%, 25:75%, and 0:100%) in Bilecik ecological conditions. The experiment was carried out over two growing seasons (2022–2023 and 2023–2024) using a randomized complete block design with three replications. Harvesting was based on the flowering stage of forage turnip in both sole and mixed crops, and on the pod maturity stage for field pea. In the mixtures, botanical composition, dry matter yield, crude protein content and yield, acid detergent fiber, neutral detergent fiber, potassium, phosphorus, calcium, magnesium, and condensed tannin contents were determined. According to the two-year average results, the highest dry matter and crude protein yields were obtained from the 50% forage turnip + 50% foareg pea (9.15 and 1.95 t ha-1, respectively) and the 100% forage turnip (8.55 and 1.74 t ha-1, respectively) treatments, which were statistically in the same group. The potassium, phosphorus, calcium and magnesium contents of the mixtures ranged from 2.94% to 2.17%, 0.52% to 0.37%, 1.07% to 1.03%, and 0.47% to 0.35%, respectively. The highest condensed tannin (2.04%) was found in sole forage pea, while the lowest (1.85%) was found in sole forage turnip. As a result of the study, The sole forage turnşp and 50% forage turnip + 50% forage pea mixture exhibited superior performance in terms of hay yield and quality. However, Brassica family is contain high levels of secondary metabolites, which may pose certain risks to animal health. Therefore, it was concluded that the 50% forage turnip + 50% forage pea mixture would be in in Bilecik ecological conditions.