Yüksek hızlı ulaşım araçlarında aerodinamik frenleme optimizasyonu
Optimization of aerodynamic braking systems in high-speed transportation vehicles
  1. Tez No: 997544
  2. Yazar: EŞREF ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada diğer çalışmalardan farklı olarak (kalınlık)x(yükseklik)x(genişliği) sırası ile (0.2x2x50), (0.3x3x50) ve (0.5x5x50) cm olan 3 farklı levha ile mesafe değişimine bağlı olarak sürükleme katsayısı değişimi (50x50x100) cm olan kapalı sistem rüzgâr tüneli test odasında 15,20,25 ve 30 m/s hızlarda incelenmiştir. Tasarlanan tek eksenli sürükleme kuvvet ölçüm cihazı ile öncelikle boş sistemin oluşturduğu sürükleme kuvveti daha sonra ise tek levhanın oluşturduğu sürükleme kuvveti ölçülmüştür. Sonrasında ise iki levha sisteme yerleştirilerek aradaki mesafe değişimine bağlı olarak sürükleme kuvveti değişimi incelenmiştir. Rüzgâr tüneli test odası uzunluğu 100 cm, levhalar arasındaki mesafe a, levha plakaların yüksekliği h kabul edilerek mesafe değişimi a/h = 0-1-2-3…45 şeklinde 0.5 cm kalınlıktaki levhalarda a/h = 18'e kadar, 0.3 cm kalınlıktaki levhalarda a/h=30'a kadar ve 0.2 cm kalınlıktaki levhalarda ise a/h=45 kat mesafeye kadar çift levhalar yerleştirilerek sürükleme kuvvet ölçümü yapılmıştır. Çalışma sonunda literatüre paralel olarak levha yüksekliğinin artması ile sürükleme kuvvetinin arttığı ve levha plakaların mesafe değişimi ile etkilendiği a/h=0'dan a/h=6 oranına kadar sürükleme kuvvetinin sürekli azaldığı, a/h=6'dan sonra ise sürüklemenin sürekli arttığı tespit edilmiştir. a/h=11 mesafesinde ise çift levha sürükleme katsayısı tek levha sürüklemesine ancak ulaşmıştır. Diğer bir ifade ile a/h=11 mesafesi ve öncesine yerleştirilen çift levha, tek levha kadar aerodinamik sürükleme kuvveti oluşturmadığı gözlemlenmiştir. Diğer taraftan a/h=11'den a/h=45 mesafesine kadar çift levhada sürükleme kuvvetinin sürekli arttığı görülmüştür. Deneyler rüzgâr tüneli test odası ebatlarından dolayı a/h=45 mesafesine kadar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile özellikle yüksek hızlı ulaşım araçlarında aerodinamik frenleme optimizasyon çalışmalarına önemli katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, unlike previous research in the literature, the change of drag coefficient depending on the distance change with 3 different plates of (thickness)x(height)x(width) dimensions of (0.2x2x50), (0.3x3x50) and (0.5x5x50) cm respectively was investigated at speeds of 15, 20, 25 and 30 m/s in a closed system wind tunnel test chamber of (50x50x100) cm. The designed single-axis drag force measurement device was used to measure the drag force generated by the empty system, followed by the drag force generated by a single plate. Then, two plates were placed in the system, and the change in drag force was examined depending on the distance between them. The wind tunnel test chamber was 100 cm long, the distance between the plates was a, and the plate height was h. Using the distance change a/h = 0-1-2-3…45, the drag force was measured by placing double plates at distances up to a/h = 18 for 0.5 cm thick plates, up to a/h = 30 for 0.3 cm thick plates, and up to a/h = 45 for 0.2 cm thick plates. The study concluded that, in line with literature, the drag force increases with increasing plate height. The drag force is affected by the change in plate spacing, decreasing continuously from a/h=0 to a/h=6, and increasing continuously after a/h=6. At a distance of a/h=11, the double plate drag coefficient barely reaches the drag coefficient of a single plate. In other words, it was observed that a double plate placed at a/h=11 and before did not generate as much aerodynamic drag as a single plate. On the other hand, it was observed that the drag force of the double plate increases continuously from a/h=11 to a/h=45. Experiments were conducted up to a/h=45 due to the dimensions of the wind tunnel test chamber. This study is expected to contribute significantly to aerodynamic braking optimization studies, particularly in high-speed transportation vehicles.