Güzel sanatlar lisesi resim bölümü sınavlarına hazırlık sürecine ilişkin görsel sanatlar öğretmenlerinin ve öğrencilerin görüşleri (Diyarbakır örneği)
Opinions of visual arts teachers and students regarding the preparation process for the fine arts high school painting department exams (The case of Di̇yarbakir)
- Tez No: 997571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİVAN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı güzel sanatlar lisesine hazırlanan öğrencilerin sınava hazırlık sürecinde karşılaştıkları sorunları tespit etmektir. Bu kapsamda öğretmen ve öğrencilerin görüşleri alınarak güzel sanatlar lisesi sınavına hazırlık sürecinde yaşanan sorunların açığa çıkarılıp eğitim öğretime katkılarının ortaya konulması sağlanacaktır. Bu araştırma içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup araştırmanın örneklemini Diyarbakır ili merkeze bağlı dört ilçe olan Sur, Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir ilçelerinde görsel sanatlar öğretmeni olarak görev yapmakta olan 10 öğretmen ve Diyarbakır ili Bağlar ilçesine bağlı bir ortaokulda öğrenimlerine devam eden 8. sınıflardan 10 öğrenci oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşme formlarından elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda güzel sanatlar lisesinde öğrenim görmek için yapılan yetenek sınavına hazırlık sürecinde öğretmen ve öğrencilerin çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldıkları ortaya çıkmıştır. Araştırmada katılımcıların görüşleri araştırmacı tarafından kodlanmış, bu kodlardan kategoriler oluşturulmuş ve her kategori kendi alt kodlarıyla birlikte ayrıntılı bir biçimde değerlendirilmiştir. Yapılan görüşmeler doğrultusunda genellikle görsel sanatlar öğretmenlerinin sorumluluk üstlendiği, güzel sanatlar sınavı ile ilgili öğrencileri bilgilendirdiği ve yönlendirdiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte öğrencileri güzel sanatlar lisesini götürüp yerinde görmelerini sağlayarak sürece katkı sundukları görülmektedir. Sınava hazırlanma sürecinde çoğunlukla ailelerin görsel sanatlar dersine karşı ön yargılı oldukları için hazırlanma süreci ilgili problemler yaşandığı ve olumsuz aile tutumları sonucunda öğrencinin motivasyonun düşük olduğu, görsel sanatlar öğretmenlerinin de bu süreçte aileleri ikna etme konusunda problemler yaşadığı saptanmıştır. Katılımcılar ile yapılan görüşmelerde okullarda genellikle atölyelerin mevcut olduğu ancak halen bazı okullarda olmadığı tespit edilmiştir. Güzel sanatlar lisesi resim bölümü yetenek sınavı iki aşamalı olarak yapılmaktadır. Bu sınavlarda canlı model performansı gerektiğinden ve ancak geniş atölye ortamında uygulanabilirliği arttığından okullarda atölye probleminin ortadan kalkması gerektiği düşünülmektedir. Öğrencilerin sınava hazırlık sürecinde aile, öğretmen ve okul yönetiminin iş birliği halinde olması öğrenci motivasyonu olumlu yönde etkilenmektedir. Hazırlık sürecinde olan öğrencilerle yapılan görüşmelerde özellikle aile ve öğretmenden gelecek desteğin önemi üzerinde durulması bu süreçte aile ve öğretmenlerin etkisinin kritik bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. Güzel sanatlar liseleri sınırlı sayıda öğrenci alımı yapmaktadır ve öğrenciler bu yüzden sınava tabi tutulmaktadır. Sınava hazırlık sürecindeki öğrenciler, görsel sanatlar öğretmenlerinin kendilerini yönlendirme ve destekleme konusundaki duruşlarının oldukça belirleyici olduğunu düşünmektedirler. Bunun yanı sıra okul yönetimi, öğrencilerin sınava hazırlanma sürecinde etkinliklerin planlanması ve programlanmasında aktif bir rol oynamalıdır. Bu konuda okul idaresinin süreç içerisinde olumlu ve destekleyici tavır sergilemeleri, görev ve sorumlulukları doğrultusunda hareket etmeleri ile sürecin olumlu sonuçlar doğuracağı düşünülmektedir. Güzel sanatlar lisesine hazırlanma konusuyla ile ilgili en büyük görev görsel sanatlar öğretmenlerine düşmektedir. Görsel sanatlar öğretmenlerinin destekleyici ve yol gösterici bir yetiye sahip olması, okul yönetiminin de bu süreçte görsel sanatlar öğretmeni ile hareket edip bu konuda önlemleri alıp gerekli zamanı ve ortamları sağlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the problems encountered by students preparing for the fine arts high school entrance exam during their preparation process. In this context, the views of teachers and students will be taken into account to reveal the problems experienced during the preparation process for the fine arts high school entrance exam and to highlight their contributions to education and training. This research was conducted using content analysis. The sample of the research consists of 10 teachers working as visual arts teachers in the four districts of Sur, Bağlar, Kayapınar, and Yenişehir, which are affiliated with the center of Diyarbakır province, and 10 students from the 8th grade continuing their education at a middle school affiliated with the Bağlar district of Diyarbakır province. Data obtained from semi-structured interview forms were analyzed using content analysis. This analysis revealed that teachers and students faced various problems during the preparation process for the talent exam required for admission to the fine arts high school. In the study, the participants' views were coded by the researcher, categories were created from these codes, and each category was evaluated in detail along with its subcodes. Based on the interviews conducted, it was determined that visual arts teachers generally take responsibility for informing and guiding students about the fine arts exam. In addition, they contribute to the process by taking students to visit fine arts high schools. During the exam preparation process, it was found that families were often prejudiced against visual arts classes, which led to problems in the preparation process. As a result of negative family attitudes, students' motivation was low, and visual arts teachers also experienced problems in convincing families during this process. Interviews with participants revealed that workshops are generally available in schools, but some schools still lack them. The talent exam for the painting department of the fine arts high school is conducted in two stages. Since these exams require live model performances and can only be effectively conducted in spacious workshop environments, it is considered necessary to eliminate the workshop problem in schools. The cooperation between families, teachers, and school administrators during the students' exam preparation process positively affects student motivation. Interviews with students in the preparation process emphasize the importance of support from families and teachers, demonstrating that the influence of families and teachers is critical during this process.In the study, the views of the participants were coded by the researcher. Some categories were formed from the findings obtained and the categories were divided into codes among themselves. Fine arts high schools admit a limited number of students, and students are therefore required to take an exam. Students preparing for the exam believe that the guidance and support provided by their visual arts teachers is crucial. In addition, the school administration should play an active role in planning and scheduling activities during the exam preparation process. It is believed that the school administration's positive and supportive attitude throughout the process, acting in accordance with their duties and responsibilities, will lead to positive results. The primary responsibility for preparing students for art high school falls on visual arts teachers. Visual arts teachers must possess supportive and guiding skills, and school administrators must also work with visual arts teachers in this process, taking necessary measures and providing the required time and environment.