Selim Turan'ın yaşamı ve sanatı
Selim Turan's life and art
- Tez No: 51669
 - Danışmanlar: PROF.DR. M. OLUŞ ARIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 235
Özet
IX. ÖZET: Selim Turan 1915 yılında İstanbul'da doğdu. İlk öğrenimine önce Numune-i Zükur'da başlayan sanatçının buradaki resim hocası Malik Aksel olmuştur. 1925 yılında Beyazıt Numune-i Zükur İlkokulu'nun üçüncü sınıfından ayrılarak Galatasaray'a geçmiştir. 1935 yılında Galatasaray Lisesi' nden mezun olmuştur. Aynı yıl, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi' nin giriş sınavlarında başarılı olarak; Resim Bölümü'ne kaydım yaptırmıştır. Önce, Nazmi Ziya ve Feyhaman Duran gibi Akademi'nin izlenimci hocalarının Atölyelerinde eğitim görür. Bu hocaların etkisiyle figüratif anlayışta; yaşadığı ortamden etkilendiği doğa kesitlerim resimlerinde işlemiştir. Leopold Levy' nin 1937 yılında Akademinin Resim Bölümü başkanlığına atanmasıyla; onun Atölyesi'ne devam eder. Levy etkisiyle doğanın verdiği izlenimleri resimlerinde aktarmaya çalışarak; bireysel üslubunu geliştirmeye yönelmiştir. 1938 yılında Akademi'den mezun olan sanatçının, ilk sanatsal etkinliği 1 Kasım 1939 'da Ankara Sergievi'nde açılan I. Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nde yer almasıdır. 1947 yılında Fransız Kültür. Ataşesi Camille Bergeaut'nun sağladığı bir bursla Paris'e gitmiştir. Altı ay sonra bursu kesilir. Müze ve Atölyeleri dolaşarak Hans Hartung ve Pierre Soulages ile tanışma imkanına sahip olan sanatçı; bursu kesildikten sonra Galeri Breteau'da bu sanatçıların tuvallerini hazırlayarak hayatım kazanmıştır. Avrupa'da Lirik-Soyutun öncülerinden olan Hartung ve Soulages ile olan ilişkileri sonucunda sanatçı, Akademi'den beri resimlerinde uyguladığı figüratif sanat anlayışından ayrılarak; soyuta yönelmiştir. Paris'teki ilk ve tamamıyle soyut çalışmalarından oluşan sergiyi, 1950 yılında Galeri Breteau'da açmıştır. 1950 yılındaki bu ilk sergisinden sonra farklı zamanlarda, Fransa' nin değişik galerilerinde ve New York, Torino, Brüksel, Londra'da kişisel ve grup sergilerine katılmıştır. Madeleine Rousseau sanatçının 1947 yılma tarihlenen ilk sanat çalışmalarını“yükselen ritimler”olarak tanımlamaktadır. Daha sonra Turan 'm yapıtlarında ''Geminin Batışından Sonra“ (1950), ”Yıkım ve Yeniden Doğuş“, ”Birieşiklik ve Çeşitlilik"(1954) ortaya çıkar. Selim Turan'ın Lirik-Soyut çalışmaları; çizginin ve lekenin tuval yüzeyinde bütünleşerek ritm kazandığı yapıtlardır. Hemen hemen aynı değerde kullanılan ve kompozisyonda dikey hareketleri oluşturan siyah lekeler ve çizgiler bireysel üslup özelliğidir. Resimde anlatım, tuvalin alt sınırından büyük bir coşkuyla yatay, dikey, diagonal ve eğrisel çizgilerle bütünleşen açık renk lekeleriyle oluşarak, tuvalin üst sınırına ulaşmaktadır. Bütün yapıtlarında tuvalin hemen hemen tüm yüzeyine hakim olan ve dinamik fırça tuşlarıyla biçimlenen ikey hareketlerin karmaşık kurgusu kompozisyona üç boyutlu bir anlatım kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
X. SUMMARY: Selim Turan was born in 1915, at Istanbul. He started elementary school at Numune-i Zükur and his first art teacher was Malik Aksel. Later in 1925s he left the Beyazıt Numune-i Zükur School at third grade and became a student at Galatasaray High School, from which he was graduated in 1935. Following his graduation, he succeeded to pass the exams of the Academy of Fine Arts and began at the“Department of Painting'. First, he received training at the workshops of impressionist professors, Nazmi Ziya and Feyhaman Duran. With their influence he painted nature scenes of his own environment in a figurative sense. As Leopold Levy became the head of the department in 1937, he continued his studies in Levy's atelier and thus he was influenced by him, as he tried to improve his personal style. He was graduated from the Academy of Fine Arts in 1938 and he participated at the I. State Exhibition of Paintings and Sculptures, that -was organized at Ankara Exhibition HalL in 1939. Later in 1947 he went to Paris, with a scholarship provided by the Freeh Cultural Attache Camille Bergeaut, however his bursary came to an end six months later. During his visits at museums and workshops, he met Hans Horning and Pierre Soulages. He made his living by making canvases for these artists at Gallery Breteau. With his contacts with Hartung and Soulages, who were the vanguards of ”Lyric Abstraction“, he left the figurative style which he followed since his academy years and started to paint in the abstract manner. He opened his first and compelety abstract style exhibition in 1950, at Gallery Breteau. Later, he opened individual exhibitions, as well as joining to group exhibits at various galleries of France and in New York, Torino, Brussels and London. Madeleine Rousseau describes his first paintings of 1947, as ”rising rhytms“. In the following periods, his style is named as ”After the Sinking of the Boat“ (1950), ”Falling Down and Re-carnation“, ”Unity and Variation" (1954) Selim Turan' s lyric abstract paintings have the rhytm and unity of lines and spots. His stylistic feature is the almost balanced black lines and spots which create a vertical movement in the composition. These vertical, horizontal, diagonal and curving lines arise at the bottom of the canvas, unite with light coloured spots and reach to the top. The complex combination of dynamic vertical lines, which almost cover the whole surface of the painting, add a. three dimensional impression. 0}