Lomber uzak lateral disk hernilerine transforaminal yaklaşım
Transforaminal approach to lumbar distant lateral disc herniations
- Tez No: 997633
- Danışmanlar: DR. ERHAN ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Nöroşirürji, Orthopedics and Traumatology, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Uzak lateral disk hernilerinin cerrahi yaklaşımları bu bölgenin anatomik sınırlamaları olması nedeniyle zordur. Çalışmanın amacı uzak lateral disk hernilerine ekstraforaminal yaklaşımı bir grup hasta üzerine olan etkilerini değerlendirerek tanımlamaktır. Bu tezde, median ve paramedian insizyonlarla ekstraforaminal bölgeye intertransvers yolla ulaşılarak ameliyat edilmiş olan uzak lateral disk hernili olguların sonuçları tartışılmıştır. Her iki yöntem ameliyat öncesi ve sonrası ağrı skorları, ameliyat süreleri, kanama miktarları ve uzun dönem fonksiyonel düzelme dereceleri açısından hem kendi aralarında hem de literatürde verilmiş diğer serilerle karşılaştırlmıştır. Ayrıca çalışma grubu yaş, insidans, ve radyolojik özellikler, klinik bulgu ve belirtileri ile literatürdeki diğer serilerle karşılaştırılmıştır. Tüm lomber disk hernilerinin %0,7–11,7'sini oluşturan uzak lateral disk henileri faset eklemin altında veya lateralinde bulunmaktadırlar. Uzak lateral disk hernileri önceleri nadir görülen bir patoloji olarak tanımlanmaktayken görüntüleme tekniklerindeki gelişmeyle görülme sıklıklarında artış olmuştur. Cerrahi tedavisi teknik olarak paramedian ve foraminal yerleşimli disk hernilerinden daha zor ve karmaşıktır. Uzak lateral yerleşimli disk hernilerinin cerrahi tedavisinde değişik yaklaşım şekilleri tanımlanmıştır. Bu teknikler: 1) Laminektomi ile medial veya total fasetektominin birlikte uygulandığı median yaklaşım, 2) Kombine intertransvers yaklaşım, 3) Anterolateral retroperitoneal yaklaşım, 4) Perkutanöz yaklaşım, 5) Paramedian ekstraforaminal yaklaşım'dır. Tanımlanmış olan cerrahi tekniklerden başka Foley KT endoskopik ve standart açık mikrocerrahi tekniklerinin birleşiminden oluşan“mikroendoskopik diskektomi”isimli yeni bir cerrahi yaklaşımın da uzak lateral disk hernilerinin tedavisinde kullanılabileceğini bildirmiştir. Laminektomi ile medial veya 2 total fasetektominin birlikte uygulandığı orta hat yaklaşımda kemik yapıların aşırı eksizyonu instabiliteye neden olabilmekte ve füzyona ihtiyaç duyulabilmektedir. Tedavide kullanılan cerrahi tekniklerden kombine intertransvers yaklaşım ve paramedian ekstraforaminal yaklaşım uzak lateral alana direkt olarak ulaşımı sağlaması ve osteoligamentoz yapıların eksizyonuna daha az ihtiyaç duyulması nedeniyle son yıllarda popülarite kazanmışlardır
Özet (Çeviri)
Surgical approaches to distant lateral disc herniations are challenging due to anatomical limitations in this region. The aim of this study is to evaluate and describe the effects of the extraforaminal approach to distant lateral disc herniations on a group of patients. In this thesis, the results of cases with distant lateral disc herniations that underwent surgery by accessing the extraforaminal region via intertransverse access through median and paramedian incisions are discussed. Both methods were compared with each other and with other series in the literature in terms of preoperative and postoperative pain scores, operation times, bleeding amounts, and long-term functional recovery degrees. In addition, the study group was compared with other series in the literature in terms of age, incidence, radiological features, clinical findings and symptoms. Distant lateral disc herniations, which constitute 0.7–11.7% of all lumbar disc herniations, are located below or lateral to the facet joint. While distant lateral disc herniations were previously described as a rare pathology, their incidence has increased with the development of imaging techniques. Surgical treatment is technically more difficult and complex than for paramedian and foraminal disc herniations. Different approaches have been described for the surgical treatment of distant lateral disc herniations. These techniques are: 1) Median approach, which combines laminectomy with medial or total facetectomy, 2) Combined intertransverse approach, 3) Anterolateral retroperitoneal approach, 4) Percutaneous approach, 5) Paramedian extraforaminal approach. In addition to the described surgical techniques, Foley KT reported that a new surgical approach called“microendoscopic discectomy,”which consists of a combination of endoscopic and standard open microsurgical techniques, can also be used in the treatment of distant lateral disc herniations. In the midline approach, which combines laminectomy with medial or 2 total facetectomy, excessive excision of bone structures can cause instability and fusion may be required. Among the surgical techniques used in treatment, the combined intertransverse approach and the paramedian extraforaminal approach have gained popularity in recent years due to their ability to provide direct access to the distant lateral space and requiring less excision of osteoligamentous structures.