Cibuti'de geleneksel tedavi yöntemleri sosyolojik bir inceleme
A sociological study of traditional healing methods in Djibouti
  1. Tez No: 997632
  2. Yazar: MOURAD MERANEH YOUSSOUF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKNUR EGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, Cibuti'de geleneksel şifa yöntemlerinin toplumsal, kültürel, dini ve ekonomik boyutlarını sosyolojik bir yaklaşımla incelemektedir. Çalışma, modern tıbbın yaygınlığına rağmen geleneksel uygulamaların neden sürdüğünü ve bu uygulamaların halk sağlığındaki yerini, toplumsal algılardaki meşruiyetini ve dini inançlarla olan ilişkisini analiz etmektedir. Nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı araştırma, farklı bölgelerden geleneksel şifacılar, hastalar, toplum liderleri ve geleneksel ürün satıcılarıyla yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlara dayanmaktadır. Veriler, kültürel hassasiyet gözetilerek toplanmış ve sağlık sistemi ile geleneksel tıp arasındaki etkileşim çok boyutlu olarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, geleneksel şifacıların yalnızca bedensel tedavi sağlayan kişiler değil, aynı zamanda manevi rehberler, kültürel aktarıcılar ve toplumsal arabulucular olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle kırsal bölgelerde sağlık hizmetlerine erişimin sınırlı olduğu durumlarda geleneksel tıp, halk için başlıca başvuru kaynağıdır. Geleneksel tıp ile modern tıp arasında çoğu zaman tamamlayıcı bir ilişki bulunmakla birlikte, yer yer çatışmalar da gözlemlenmektedir. Dini inançlar, özellikle İslam, tedavi tercihlerinde belirleyici rol oynamakta; bu durum da Cibuti'de sağlık politikalarının, yerel kültürel bağlamı daha kapsayıcı biçimde ele alması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation examines the social, cultural, religious, and economic dimensions of traditional healing methods in Djibouti through a sociological lens. Despite the prevalence of modern medicine, the study analyzes why traditional practices persist, their role in public health, their legitimacy in societal perceptions, and their connection to religious beliefs. The research employs both qualitative and quantitative methods and is based on semi-structured interviews conducted with traditional healers, patients, community leaders, and vendors of traditional products from various regions. Data were collected with cultural sensitivity and the interaction between the healthcare system and traditional medicine was evaluated in a multidimensional manner. The findings reveal that traditional healers are not only providers of physical treatment but also serve as spiritual guides, cultural transmitters, and social mediators. In rural areas especially, where access to healthcare services is limited, traditional medicine remains a primary resource for the population. While there is often a complementary relationship between traditional and modern medicine, occasional tensions are also observed. Religious beliefs particularly Islam play a decisive role in treatment choices, highlighting the need for Djibouti's health policies to more comprehensively incorporate the local cultural context.