Determining the effects of tRNA fragments in exosomes secreted by polarized microglia on neuroinflammation
Polarize mikroglialardan salinan ekzozomlarin içindeki tNRA-kökenli fragmanlarin belirlenmesi ve nöroinflamasyona etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 997823
  2. Yazar: HÜSEYİN KOCAKUŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GENÇ, DOÇ. DR. KEMAL UĞUR TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Biyoloji, Genetics, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Mikroglia, ekstrasellüler vezikül (EV) aracılı hücreler arası iletişim yoluyla nöroinflamatuar yanıtları düzenlemektedir. Transfer RNA türevli küçük RNA'lar (tsRNA'lar) gen ekspresyonunun fonksiyonel düzenleyicileri olarak ortaya çıkmıştır; ancak farklı polarizasyon durumlarındaki mikroglial küçük EV'lerdeki (mEV) karakterizasyonları henüz araştırılmamıştır. Bu çalışma, insan HMC3 mikrogliasından türetilen LPS-sEV ve IL-4-sEV'lerin tsRNA kargo profillerini aydınlatmayı amaçlamıştır. RT-qPCR ile polarizasyon doğrulaması ve MISEV kılavuzlarına uygun NTA ve WB ile mEV karakterizasyonunun ardından küçük RNA dizileme gerçekleştirilmiştir. Diferansiyel ekspresyon analizi, LPS-mEV'lerde 164, IL-4-mEV'lerde 251 anlamlı düzeyde değişim ortaya koymuş olup, 37 tsRNA ortak regülasyon sergilemiştir. Yapısal olarak, i-tRF ve 3'-tRF'ler iki polarizasyon durumunda da baskın tsRNA sınıflarını oluşturmuş olup, bu durum aktivasyon uyaranından bağımsız korunmuş bir fragmantasyon hiyerarşisine işaret etmektedir. Her iki koşulda da tutarlı bir upregülasyon eğilimi gözlenmiş ve değişen tsRNA'ların yaklaşık iki bölü üçünün ekspresyon seviyelerinde artış gösterilmiştir. Dikkat çekici biçimde, kısa tsRNA'lar (17-24 nükleotid) ağırlıklı olarak downregüle olurken, uzun fragmanlar (≥29 nükleotid) her iki uyaranda da tutarlı upregülasyon sergilemiş, bu da mEV kargo kompozisyonunu yöneten uzunluğa bağlı sıralama mekanizmalarını düşündürmektedir. IL-4-mEV'ler ayrıca LPS-mEV'lere kıyasla 5' türevli türlerde seçici zenginleşme göstermiştir. Hedef gen tahmini polarizasyona özgü düzenleyici ağları ortaya koymuş; LPS-mEV-tsRNA'ları nöroinflamatuar ve akson rehberliği hedefleri açısından zenginleşirken, IL-4-mEV-tsRNA'ları anti-inflamatuar faktörlerini ve AD ile ilişkili endositik bileşenleri tercihli olarak hedeflemiştir. Bu bulgular, mikroglial polarizasyonun yapısal hiyerarşileri korurken mEV-tsRNA kompozisyonunu temel düzeyde belirlediğini ortaya koyarak, uyarana özgü nöroimmün iletişimi anlamak için moleküler bir çerçeve oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Microglia orchestrate neuroinflammatory responses through extracellular vesicle (EV)-mediated intercellular communication. Transfer RNA-derived small RNAs (tsRNAs) have emerged as functional regulators of gene expression; however, their characterization within microglia derived EVs (mEVs) across different polarization states remains unexplored. This study aimed to elucidate tsRNA cargo profiles of LPS-sEVs and IL-4-sEVs HMC3 microglia. Following polarization validation through RT-qPCR and EV characterization via NTA and WB according to MISEV guidelines, and sRNA sequencing was performed. Differential expression analysis revealed 164 significantly altered LPS-mEV-tsRNAs and 251 IL-4-mEVs-tsRNAs, with 37 commonly regulated species. Structurally, i-tRFs and 3'-tRFs constituted the dominant tsRNA classes in both polarization states, indicating a conserved fragmentation hierarchy independent of activation stimulus. Both conditions exhibited a consistent bias toward upregulation, with approximately two-thirds of altered tsRNAs showing increased expression. Notably, shorter tsRNAs (17-24 nucleotides) were predominantly downregulated, whereas longer fragments (≥29 nucleotides) demonstrated consistent upregulation across both stimuli, suggesting length-dependent sorting mechanisms governing mEV cargo composition. IL-4-mEVs additionally displayed selective enrichment of 5'-derived species compared to LPS-mEVs. Target gene prediction revealed polarization-specific regulatory networks, with LPS-mEV-tsRNAs enriched for neuroinflammatory and axon guidance targets while IL-4-mEV-tsRNAs preferentially targeted anti-inflammatory resolution factors and Alzheimer's disease-associated endocytic components. These findings demonstrate that microglial polarization fundamentally determines mEV-tsRNA composition while maintaining conserved structural hierarchies, establishing a molecular framework for understanding stimulus-specific neuroimmune communication.