Ulubey ilçe merkezinin coğrafi etüdü
Geographical research of town of Ulubey
- Tez No: 99811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFÜ ÖZAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI ULUBEY İLÇE MERKEZİNİN COĞRAFİ ETÜDÜ Tuncer YÜKSEL Orta Öğretim Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2000 Danışman : Doç. Dr. Lütfı ÖZAV Araştırma konumuzu oluşturan Ulubey ilçesi Ege Bölgesinin İç-batı Anadolu bölümünde Uşak ili sınırlan içinde yer almaktadır. Yönetim açısından Uşak iline bağlı olan ilçe, Uşak il merkezine 30 km. uzaklıktadır. Doğusunda Karahallı, batısında Eşme, kuzeyinde Uşak merkez ilçe, güneyinde Çal (Denizli), güney batısında Güney (Denizli) ilçe yönetim bölgeleri ile çevrelenmektedir. Ulubey ilçesinin yönetim alanı 798 km2 dir. İdari bakımdan, 2'si belediye, 25 'i köy yerleşmesi olmak üzere, toplam 27 yerleşim birimi bulunmaktadır. 1997 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre ilçe merkezinin nüfusu 5.101, ilçenin toplam nüfusu ise 20.090 kişidir. Nüfus artış hızı çok düşüktür. Denizden ortalama yüksekliği 755 metredir. Banaz çayı ile Yavu çayları tarafından derin vadilerle yarılmış plato görünümündedir. Araştırma alanı İç Anadolu bölgesini, Ege bölgesine bağlayan önemli doğal yol güzergâhlarından biri üzerinde yer almaktadır. Konumu nedeniyle tarihin her döneminde önemini korumuş olan sahada, yerleşmenin dip tarihi İ.Ö. 4.000 yıllarına kadar uzanmaktadır..OKÛHüCUSYON iİKİztm Ulubey ilçesinde temel ekonomik etkinlik tarım ve hayvancılıktır. Ticaret ve sanayi henüz başlangıç aşamasındadır. İlçe turizm potansiyeli ile gelişmeye oldukça elverişlidir. Sahada ekonomik ve kültürel faaliyetlerin çeşitlenerek gelişmesi, dışarıya olan nüfus hareketlerinin azaltacak, yörenin kalkınmasını hızlandıracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GEOGRAPHICAL RESEARCH OF TOWN OF ULUBEY Town of Ulubey, formed our surveys subject, takes place in the boundary of Uşak. Town, administratively belonging to Uşak, is 30 kilometers far from Uşak. The area is surrounded with town of Karahalh in the east, town of Eşme in the west, center town Uşak in the north, town of Çal (Denizli) in the south and town of Güney (Denizli) in the south-west. Ulubey's administrating area is 798 km2. Ulubey administratively has two municipality organization and twenty five villages, totally twenty seven settling areas. According to 1997 census the population of Ulubey town center is 5.101, the total population of the town is 20.090 people. The increase of population in the town is very slow. The altitude above the sea level is 755 meters. The area seems as a pleteau splitted with Banaz streams' and Yavu streams' valleys. The surveying area lies on one of the important natural road-routers that is connecting Middle Anatolia Region and Aegean Region. Because of its location it keeps its importance in every period of history and the ancient history of settlement in area goes up 4000 years B.C. The main economical activity is agriculture and cattle-breeding in town. Trading and industrial activities, form the other economical activities, are still very new. The town is fairly convenient to develope with regard to tourism activities. The development in economical and cultured activities will be decrease the population movement out of town and will be accelerate the areas' development.