Şeyh Safi Vasiyetnamesi
- Tez No: 99812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ ŞEYH SAFÎ VASİYETNAMESİ Fidan ŞAHİN Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ali TORUN Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2000 Çalışmamızın konusu Şeyh Safî Vasiyetnâmesi'nin din-tarikat-cemiyet açısından incelenmesidir. Esas ismi bazı kaynaklara göre Şeyh Safyüddîn, bazı kaynaklara göre de Şeyh Safyüddîn Erdibilli'dir. 13. yüzyılda yaşamıştır. Safeviler'in tarikat cedlerinden sayılmaktadır. Vasiyetname Alevî ve Bektaşî tarikatlerinin esasları, erkanları ve mensupları hakkında genel bilgiler vermenin yanı sıra itikad, ibadet, ahlak, mezhepler, çeşitli dînî unsurlar vb. konularındadır. Eser 169 yaprak olup, hicrî 1232 yılında kaleme alınmıştır. Müellifin kim olduğu belli değildir. Vasiyetnâme'nin bir nüshası da şahsi kütüphanemizde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
uı ABSTRACT The subject of thesis is searching the Şeyh Safî Vasiyetnamesi from the paints of religion-society. According to the some sources, his real name is Şeyh Safiyeddin according to the some of them is Şeyh Sayyeddin Erdibilli. He lived in the 13th century. He is one of the relagiouse leaders of SafevL Vasiyetname gives not only informations about the knowledge of members of Alevi and Bektaşi it also gives informations of praying, behaviours.