Niğde ilinde sağlık kuruluşlarındaki hastalardan çıkarılan kenelerde wolbachia endosimbiyontlarının araştırılması
Investigation of wolbachia endosymbionts in ticks removed from patients in health facilities of Niğde province
- Tez No: 998126
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Parazitoloji, Biotechnology, Parasitology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Niğde ilinde bulunan sağlık kuruluşlarına kene tutunması şikâyetiyle başvuran hastalardan toplanan kenelerde Wolbachia spp.'nin moleküler yöntemler ile ortaya konulması amacı ile yürütülmüştür. Araştırma için, Mayıs-Ekim 2024 tarihleri arasında toplam 76 hastadan 76 adet kene (25♀, 42♂, 6 nimf ve 3 deforme) toplanarak stereomikroskop altında tür identifikasyonları yapılmıştır. Toplanan kenelerden bireysel olarak genomik DNA izolasyonu gerçekleştirilerek Wolbachia yüzey proteini (wsp) gen bölgesini amplifiye eden (610bp) spesifik primerler ile PCR analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda, incelenen 76 kenenin 15'inde %19.74 oranında Wolbachia pozitifliği tespit edilmiştir. İncelenen 25 dişi kenenin 6'sında (%24), 42 erkek kenenin 8'inde (%19.04) ve 6 nimfin 1'inde (%16.66) Wolbachia açısından pozitiflik saptanırken 3 deforme kenenin tamamı negatif olarak belirlenmiştir. Cinsiyet açısından erkek ve dişi kenelerde Wolbachia pozitifliği istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Wolbachia pozitifliği saptanmış kenelerin; 3'ü Hyalomma anatolicum anatolicum, 5'i Hy. a. excavatum, 1'i Hy. detritum, 1'i Hy. aegyptium, 2'si Hyalomma spp., 2'si Rhipicephalus bursa ve 1'i de nimf olarak tespit edilmiştir. Kene türleri ile Wolbachia pozitifliği arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak, Niğde yöresinde sağlık kuruluşlarına kene tutunması şikâyetiyle başvuran hastalardan çıkarılan kene örneklerinde Wolbachia spp. varlığı ilk kez bu çalışma ile tespit edilmiş ve %19.74 oranında pozitiflik saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify Wolbachia spp. in ticks collected from patients who presented to healthcare facilities in Niğde province with complaints of tick bites by using molecular methods. For the study, a total of 76 ticks (25♀, 42♂, 6 nymphs, and 3 deformed) were collected from 76 patients between May and October 2024, and species identification was performed under a stereomicroscope. DNA extraction was performed individually from each collected tick, and PCR analysis was conducted using specific primers amplifying the Wolbachia surface protein (wsp) gene region (610bp). In this study, of the 76 ticks examined, 15 (19.74%) were positive for Wolbachia. Wolbachia positivity was detected in 6 of the 25 female ticks examined (24%), 8 of the 42 male ticks (19.04%), and 1 of the 6 nymphs (16.66%), while all 3 deformed ticks were determined to be negative. Wolbachia positivity was found to be statistically insignificant in male and female ticks in terms of gender (p>0.05). Of the Wolbachia-positive ticks, 3 were Hyalomma a.anatolicum, 5 were Hy. a. excavatum, 1 was Hy. detritum, 1 was Hy. aegyptium, 2 were Hyalomma spp., 2 were Rhipicephalus bursa, and 1 was a nymph. There was no statistically significant difference between tick species and Wolbachia positivity (p>0.05). In conclusion, the presence of Wolbachia spp. was detected for the first time in this study in tick samples collected from patients who visited health institutions in the Niğde province with tick-bite complaints, and a positivity rate of 19.74% was determined.