Malatya ilinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yapısal özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of structural features of small ruminant and cattle breeding in Malatya province
- Tez No: 998183
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Malatya ilinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yapısal özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Malatya ilinde küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı yapan 120 kişiden anket uygulaması yöntemi ile görüşleri alınmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel veri analiz programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Malatya ilinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin ortalama yaşının 44.88, deneyim süresinin ise 12.83 yıl olduğu tespit edilmiştir. İşletmelerden çoğunluğunun arazisi kendisinin, bitkisel ve hayvansal üretim yaptıkları, hayvancılığı et ve süt yönünden yaptıkları, hayvancılığı yapmaktan memnun oldukları ve hayvan sayısını arttırmak istedikleri belirlenmiştir. İşletmelerden çoğunluğu büyükbaş hayvancılık yaparken, sığır ırkı olarak Siyah Alaca ve Simental, küçükbaş hayvancılık yapanlarda ise kıl keçisi ve Akkaraman koyun ırklarının tercih edildiği ve işletmelerin çoğunluğunun kayıt tutmakta olduğu anlaşılmıştır. Araştırmada görüşü alınan işletmeler 6 Şubat depreminden etkilenmiş olmalarının yanında, hayvan kaybı, ahır-ağıl binalarında hasar, yem tedariği, sağım, elektrik kesintisi, personel sayısı gibi konularda yaşanan sorunların sınırlı düzeyde kaldığı görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre işletmelerin en yoğun olarak üzerinde durdukları beklentiler arasında; kamu kurumları tarafından sağlanacak destekler, pazar yeri ve fiyat, kredi, sağlık, mera, damızlık hayvan, yem fiyatı, birliklerin kalkındırılmasına yönelik düzenlemeler gibi çözülmesi gereken sorunlarının olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was designed to investigate the structural characteristics of small ruminant and cattle farming in Malatya province by employing a quantitative research approach, specifically the survey model. Data were collected through questionnaires administered to 120 livestock producers engaged in both small ruminant and cattle husbandry. The responses were subsequently analyzed using statistical software. The results demonstrated that the average age of the participants was 44.88 years, with a mean farming experience of 12.83 years. A majority of the enterprises owned their land, combined crop and livestock production, and pursued animal husbandry for both meat and milk purposes. Producers reported satisfaction with livestock farming and expressed intentions to expand herd sizes. Cattle breeding was more prevalent, with Holstein and Simmental breeds being the most preferred, whereas Hair goats and Akkaraman sheep were dominant among small ruminant enterprises. Furthermore, most producers maintained systematic production records. Although the enterprises were affected by the earthquake of February 6, the reported challenges—including animal losses, structural damage to barns and shelters, disruptions in feed supply, milking difficulties, electricity outages, and workforce shortages—were relatively limited. According to the research findings, the primary expectations emphasized by the enterprises include government support, market access and price regulation, credit facilities, health services, pasture management, provision of breeding animals, stabilization of feed prices, and regulatory measures aimed at strengthening producer organizations, all of which were identified as issues requiring resolution.