Kök hücre tedavisinin bazı hastalıklara etkisinin matematiksel modellemesi
Mathematical modeling of the effect of stem cell therapy on some diseases
- Tez No: 998228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda kök hücre tedavisine olan ilgi, özellikle hastalıkların kökten tedavi edilebilme potansiyeli nedeniyle hem bilim dünyasında hem de kamuoyunda belirgin şekilde artmıştır. Özellikle lösemi, lenfoma vb kan hastalıklarının tedavisinde hematopoetik kök hücre nakli tedavisinin yaygın ve başarılı uygulamalardan biri olduğu bilinmektedir. Kök hücre üzerine yapılan matematiksel modelleme çalışmalarının çoğunlukla kanser kök hücrelerinin hücresel dinamikleri üzerine veya kök hücrelerin farklılaşma adı verilen dönüşüm süreçleri üzerine oldukları görülmektedir. Diğer taraftan kök hücre tedavisinin bulaşıcı bazı hastalıklar üzerindeki etkilerinin matematiksel modelleri üzerine yapılan literatür taramasında bu alandaki eksiklikler göze çarpmaktadır. Bu tez çalışması, HIV ve akut miyeloid lösemi tanılarını birlikte taşıyan bir hastaya uygulanan kök hücre nakli tedavisi vakasını temel alarak, kök hücre tedavisinin dâhil edildiği bir matematiksel modelin kararlılık analizini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. İncelenen klinik olgu, Londra ve Berlin hastalarından sonra tıp literatüründe bildirilen en kapsamlı vakalardan biri olması nedeniyle özel bir öneme sahiptir. Bu doğrultuda tezde, söz konusu klinik süreci yansıtacak biçimde, sekiz değişkenli bir HIV–AML–kök hücre tedavisi dinamiği modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen model, tek bir konak içinde HIV enfeksiyonu, immün yanıt, kanser gelişimi ve tedavi müdahaleleri arasındaki etkileşimleri incelemektedir. Bu yönüyle model, epidemiyolojik bölmeli modelleme yaklaşımından esinlenen ancak konak-içi ölçekte formüle edilmiş, çok bileşenli bir immün–viral–onkolojik matematiksel model niteliği taşımaktadır. Model; CD4+T ve CD8+T hücreleri, viral yük, latent enfeksiyon rezervuarı, kanser hücre popülasyonu ve kök hücre dinamiklerini kapsayarak, klinik sürecin zamansal evrimini bütüncül bir bakış açısıyla açıklamayı hedeflemektedir. Çalışmada, epidemiyolojik modellerde temel üreme sayısı olarak bilinen eşik kavramına karşılık gelen konak-içi eşik parametresi ($\mathcal{R}_0$), iki farklı alt sistem için türetilmiş ve biyolojik parametreler üzerinden yorumlanmıştır. Kararlılık analizi kapsamında, modelin denge noktalarının lokal kararlılık koşulları Jakobiyen matris yardımıyla elde edilmiş ve Routh–Hurwitz kriteri kullanılarak değerlendirilmiştir. Sayısal çözümler Mathematica ve MATLAB ortamlarında üretilmiş; diferansiyel denklem tabanlı simülasyonlar aracılığıyla modelin farklı fazlardaki dinamik tepkileri analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, hasta odaklı hastalık içi biyolojik süreçlerin çok değişkenli matematiksel modellerle temsil edilmesinin, hem teorik biyoloji hem de klinik uygulamalar açısından güçlü ve esnek bir analiz çerçevesi sunduğunu göstermektedir. Bu bağlamda çalışma, HIV ve hematolojik malignitelerin birlikte seyrettiği karmaşık klinik durumların matematiksel olarak anlaşılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, interest in stem cell therapy has increased markedly both in the scientific community and among the general public, particularly due to its potential to provide curative treatments for various diseases. It is well known that hematopoietic stem cell transplantation is one of the most widely used and successful treatment approaches for hematological malignancies such as leukemia and lymphoma. Mathematical modeling studies on stem cells have predominantly focused on the cellular dynamics of cancer stem cells or on transformation processes known as stem cell differentiation. On the other hand, a review of the literature on mathematical models investigating the effects of stem cell therapy on certain infectious diseases reveals notable gaps in this field. This thesis aims to perform a stability analysis of a mathematical model that incorporates stem cell therapy, based on a clinical case involving a patient diagnosed with both HIV and acute myeloid leukemia (AML) who underwent stem cell transplantation. The clinical case examined holds particular significance, as it is considered one of the most comprehensive cases reported in the medical literature following the London and Berlin patients. Accordingly, an eight compartment HIV–AML–stem cell therapy dynamic model has been developed to reflect this clinical process. The proposed model examines the interactions among HIV infection, immune response, cancer progression, and therapeutic interventions within a single host. In this respect, the model is inspired by the epidemiological compartmental modeling approach but is formulated at the within-host scale as a multi-component immuno-viral-oncological mathematical model. By incorporating CD4+T cells, CD8+ T cells, viral load, latent infection reservoir, cancer cell population, and stem cell dynamics, the model aims to describe the temporal evolution of the clinical process from a holistic perspective. Within the scope of the study, a within-host threshold parameter corresponding to the basic reproduction number commonly used in epidemiological models, denoted by $\mathcal{R}_0$, has been derived for two different subsystems and interpreted in terms of biological parameters. For the stability analysis, the local stability conditions of the equilibrium points have been obtained using the Jacobian matrix and evaluated via the Routh–Hurwitz criterion. Numerical solutions were generated using Mathematica and MATLAB, and the dynamic responses of the model across different phases were analyzed through differential-equation-based simulations. The results demonstrate that representing patient-specific within-host biological processes through multivariable mathematical models provides a powerful and flexible analytical framework for both theoretical biology and clinical applications. In this context, the study aims to contribute to the mathematical understanding of complex clinical conditions in which HIV and hematological malignancies coexist.