Türkiye'de yaşın rejeneratif endodontik prosedürler üzerindeki etkisine dair farkındalığın ve klinik kararların değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness and clinical decisions regarding the impact of age on regenerative endodontic procedures in Turkey
- Tez No: 998273
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÜSTÜN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı üniversite ve kurumlarda görev yapan endodonti asistanlarının ve uzmanlarının, yaşın rejeneratif endodontik tedavi uygulamaları üzerindeki etkileri hakkındaki görüş ve deneyimlerini değerlendirmek, yaş faktörünün klinik kararlar üzerindeki etkisini belirlemek ve yaşın rejeneratif endodontik prosedürler üzerinde tek başına bir engel oluşturmadığı konusunda farkındalık yaratmaktır. Yöntemler: Yaşın rejeneratif endodontik tedaviler üzerindeki etkisine yönelik endodonti asistanlarının ve uzmanlarının görüşlerini değerlendirmek ve bu faktörün klinik kararlar üzerindeki etkisini görmek amacıyla 20 sorudan oluşan bir anket hazırlanmıştır. Anketin ilk 2 sorusu kurum tipi ve mesleki deneyim sürelerini, diğer 18 soru, rejeneratif endodontik tedavi konusundaki klinik deneyim, tutum ve yaklaşımları değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Anket Türkiye'de çeşitli kurumlarda görev yapan endodontistlere çevrim içi olarak ulaştırılmıştır. Analizler geçerli ve anlaşılır olarak belirlenen 322 uzman hekim tarafından doldurulan formlar üzerinden yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk Testi ve Kolmogorov Smirnov Testi ile incelenmiştir. Kategorik değişkenlerin arasındaki bağlantılar Monte Carlo düzeltmeli Fisher's Exact testi ve Pearson ki kare testi ile incelenmiş ve çoklu karşılaştırmalar Bonferroni Düzeltmeli Z Testi ile yapılmıştır. Üç ve üzeri gruplarda normal dağılmayan verilerin incelenmesinde Kruskal Wallis H testi kullanılmış ve çoklu karşılaştırmalar Dunn testi ile yapılmıştır. Nicel verilerin gösteriminde ortalama ± standart sapma ve ortanca (minimum - maksimum) kullanılmıştır. Kategorik verilerin gösteriminde frekans ve yüzde kullanılmıştır. Önem düzeyi p<0,05 olarak alınmıştır. Bulgular: Anket verileri, Türkiye'deki endodonti uzmanlarının rejeneratif endodontik tedavilere karşı temkinli fakat giderek artan bir ilgi gösterdiğini ortaya koymuştur. REP'in ileri yaşlarda uygulanabilirliği konusunda klinisyenlerin çoğu olumlu görüş bildirmiş, ancak yaş ve kök gelişimiyle ilgili belirsizlikler ve çekincelerin hala devam ettiği görülmüştür. Görev yapılan kurum ve deneyim sürelerinin görüşleri anlamlı olarak etkilediği belirlenmiştir. Uygulama sıklığı az olsa da farkındalık düzeyi görece yüksek bulunmuş, özellikle genç ve üniversitelerde görev yapmakta olan hekimlerde ileri yaşlarda da REP'e yönelik kabullenme ve benimsenme oranının daha fazla olduğu görülmüştür. Sonuçlar: Lisansüstü eğitim programlarında REP uygulamalarına, literatür araştırmalarına ve vaka sunumlarına daha geniş yer verilerek bu konu hakkındaki bilinç geliştirilebilir, bu sayede yaş mutlak bir sınır olmaktan çıkıp, biyolojik bir değişken olarak değerlendirilmeye başlanabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the opinions and experiences of endodontic assistants and specialists working in different universities and institutions about the effects of age on regenerative endodontic treatment practices, to determine the effect of the age factor on clinical decisions, and to raise awareness that age alone does not constitute an obstacle to regenerative endodontic procedures. Methods: A survey consisting of 20 questions was prepared to evaluate the opinions of endodontic assistants and specialists regarding the effect of age on regenerative endodontic treatments and to see the effect of this factor on clinical decisions. The first 2 questions of the survey were prepared to evaluate the type of institution and duration of professional experience, and the other 18 questions were prepared to evaluate clinical experience, attitudes and approaches towards regenerative endodontic treatment. The survey was delivered online to endodontists working in various institutions in Turkey. Analyzes were made on forms filled out by 322 specialist physicians, which were determined to be valid and understandable. The suitability of the data for normal distribution was examined with the Shapiro-Wilk Test and Kolmogorov Smirnov Test. Associations between categorical variables were examined with Monte Carlo-corrected Fisher's Exact test and Pearson chi-square test, and multiple comparisons were made with Bonferroni-Corrected Z Test. Kruskal Wallis H test was used to examine non-normally distributed data in groups of three or more, and multiple comparisons were made with Dunn's test. Mean ± standard deviation and median (minimum - maximum) were used to display quantitative data. Frequency and percentage were used to display categorical data. The significance level was taken as p<0.05. Results: Survey data revealed that endodontic specialists in Turkey show a cautious but increasing interest in regenerative endodontic treatments. Most clinicians expressed positive opinions about the applicability of REP in older ages, but it was observed that uncertainties and reservations regarding age and root development still persist. It was determined that the institution where one worked and the duration of experience significantly affected the opinions. Although the frequency of application was low, the level of awareness was found to be relatively high, and it was observed that the rate of acceptance and adoption of REP was higher in older ages, especially among young physicians working at universities. Conclusions: Awareness on this issue can be increased by giving more space to REP applications, literature research and case presentations in graduate education programs, so age can cease to be an absolute limit and can begin to be considered as a biological variable.