Karışım insektisitlerin kullanımının iki noktalı kırmızıörümcek, Tetranychus urticae koch. (Acari:Tetranychidae)'in direnç yönetimindeki rolü
The role of using mixed insecticides in the resistance management of twospotted spider mite Tetranychus urticate koch.(Acari:Tetranychidae)
- Tez No: 998410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
Özet
Tarım zararlılarında artan insektisit direnci, entegre mücadele programlarının etkinliğini azaltmakta ve üreticiler için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Özellikle Tetranychus urticae gibi yoğun pestisit kullanımına maruz kalan türlerde, farklı etki mekanizmalarına sahip insektisitlerin karışım şeklinde uygulanması, direnç gelişimini yavaşlatabilecek stratejiler arasında değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, abamectin, spiromesifen ve etoxazole etkin maddeleri ile bunların karışımları (spiromesifen + abamectin ve etoxazole + abamectin), laboratuvar koşullarında 7 nesil boyunca T. urticae popülasyonları üzerinde uygulanarak seleksiyonları incelenmiştir. Çalışma, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Bitki Koruma bölümünden temin edilen Tetranychus urticae populasyonu ile yapılmıştır. Popülasyon, Ege Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü iklim odasında, barbunya fasulyesi (Phaseolus vulgaris L. var. Pinto) üzerinde 25 ± 2 °C sıcaklık, %70 ± 10 bağıl nem ve 16:8 (A: K) fotoperiyotta çoğaltılmıştır. Denemelerde insektisit-akarisit uygulamaları ilaçlama Kulesi (Spray Tower) ile yapılmıştır. Ölüm oranları Abbott formülü ile düzeltilmiş, LC₅₀ ve LC₉₀ değerleri PoloPlus yazılımı ile hesaplanmıştır. Bu çalışmada yedi nesil boyunca yapılan seleksiyon sonucunda, farklı aktif maddelerin direnç oluşturma düzeyleri belirlenmiştir. En yüksek direnç artışı abamectin uygulamasında görülmüş; LC₅₀ değerinde 25,3 kat, LC₉₀ değerinde ise 28,4 kat artış saptanmıştır. Etoxazole uygulamasında direnç artışı LC₅₀ seviyesinde 6,48 kat, spiromesifen'de ise 2,74 kat olarak belirlenmiştir. Karışım uygulamaları olan spiromesifen + abamectin (SA) ve etoxazole + abamectin (EA) kombinasyonlarında direnç artışı daha sınırlı kalmış; LC₅₀ düzeyinde sırasıyla 4,42 ve 4,51 kat direnç artışı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing insecticide resistance in agricultural pests reduces the effectiveness of integrated pest management programs and poses a significant threat to producers. In species such as Tetranychus urticae, which are frequently exposed to intensive pesticide use, the application of insecticides with different modes of action in mixture form is considered one of the strategies that can slow resistance development. In this study, the active ingredients abamectin, spiromesifen, and etoxazole, as well as their mixtures (spiromesifen + abamectin and etoxazole + abamectin), were applied to T. urticae populations for seven generations under laboratory conditions to investigate selection responses. The population used in the study was obtained from the Department of Plant Protection, Isparta University of Applied Sciences, and maintained on pinto bean (Phaseolus vulgaris L. var. Pinto) plants in the climate chamber of Ege University, Department of Plant Protection, under 25 ± 2 °C temperature, 70 ± 10% relative humidity, and a 16:8 (L:D) photoperiod. Insecticide-acaricide applications were performed using a spray tower. Mortality rates were corrected according to Abbott's formula, and LC₅₀ and LC₉₀ values were calculated using the PoloPlus software. After seven generations of selection, the resistance levels induced by different active ingredients were determined. The highest resistance increase was observed in the abamectin treatment, with 25.3-fold and 28.4-fold increases at LC₅₀ and LC₉₀ levels, respectively. Resistance increased 6.48-fold with etoxazole and 2.74-fold with spiromesifen. In the mixture treatments, spiromesifen + abamectin (SA) and etoxazole + abamectin (EA) combinations showed more limited resistance increases, with 4.42-fold and 4.51-fold increases at the LC₅₀ level, respectively.