Aydın ili kapsamında sağlık turizmi yetki belgesi olan seyahat acentalarının web sitelerinin incelenmesi
Examination of websites of travel agencies with health tourism licences in Aydın province
- Tez No: 998664
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNTEKİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, sağlık turizmi kapsamında seyahat acentalarının rolünü çok boyutlu bir bakış açısıyla incelemek, bu acentaların sektöre katkılarını ortaya koymak ve Aydın ilinde sağlık turizmi yetki belgesine sahip aracı kuruluşların web sitelerinin içeriklerini sistematik bir biçimde değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, betimsel araştırma deseni kapsamında yürütülmüştür. Çalışmada, sağlık turizmi yetki belgesine sahip seyahat acentalarının web siteleri içerik analizi yöntemiyle incelenmiş; elde edilen nitel veriler, bulguların daha açık ve karşılaştırılabilir biçimde sunulabilmesi amacıyla frekans ve yüzde değerleri kullanılarak nicel olarak özetlenmiştir. Araştırmanın evreni Aydın ilinde sağlık turizmi yetki belgesine sahip 18 aracı kuruluştan oluşmakta olup, aktif web sitesine sahip 12 kuruluş araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler, Ekim 2025 – Ocak 2026 tarihleri arasında, beş ana boyuttan (yasal uygunluk, kullanıcı deneyimi, içerik doğruluğu, dijital pazarlama, teknik altyapı) oluşan“Web Sitesi Değerlendirme Formu”kullanılarak içerik analizi yöntemiyle toplanmış ve frekans analizi ile çözümlenmiştir. Bulgular: İncelenen acentaların web sitelerinin tamamının (%100) mobil uyumlu olduğu ve büyük çoğunluğunun (%91,67) çok dilli içerik ile WhatsApp gibi kolay iletişim kanalları sunduğu saptanmıştır. Ancak, sağlık turizmi yetki belgesi bilgilerine ve iş birliği yapılan hastane/doktor bilgilerine sitelerin sadece yarısında (%50) yer verildiği tespit edilmiştir. Ayrıca, acentaların büyük ölçüde tedavi temelli medikal hizmetlere (estetik, saç ekimi, diş sağlığı vb.) odaklandığı, wellness hizmetlerinin ise sınırlı kaldığı görülmüştür. Sonuç: Aydın ilindeki sağlık turizmi aracı kuruluşlarının dijital görünürlük ve teknik altyapı açısından güçlü oldukları, ancak yasal şeffaflık (yetki belgesi beyanı) ve bilgi doğrulanabilirliği (hastane/doktor bilgisi) konularında eksiklikler yaşadıkları sonucuna varılmıştır. Sektörün sürdürülebilirliği için web sitelerinin statik bir broşürden ziyade, güven veren ve şeffaf bilgi sunan aktif birer iletişim platformu olarak yönetilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The main objective of this research is to examine the role of travel agencies within the scope of health tourism from a multidimensional perspective, to reveal their contributions to the sector, and to systematically evaluate the content of the websites of intermediary organizations with health tourism authorization certificates in Aydın province. Material and Methods: This research was conducted using a descriptive research design. The study examined the websites of travel agencies with health tourism licenses using content analysis; the qualitative data obtained were summarized quantitatively using frequency and percentage values to present the findings more clearly and comparablely. The research population consisted of 18 intermediary organizations in Aydın province with health tourism licenses, and the sample consisted of 12 organizations with active websites. Data were collected between October 2025 and January 2026 using a“Website Evaluation Form”consisting of five main dimensions (legal compliance, user experience, content accuracy, digital marketing, technical infrastructure) and analyzed using frequency analysis. Results: It was found that all (100%) of the examined agencies' websites were mobile-friendly, and the vast majority (91.67%) offered multilingual content and easy communication channels such as WhatsApp. However, it was determined that information on health tourism licenses and information on collaborating hospitals/doctors were only included in half of the websites (50%). Furthermore, it was observed that the agencies largely focused on treatment-based medical services (aesthetics, hair transplantation, dental care, etc.), while wellness services were limited. Conclusion: The study concluded that health tourism intermediary organizations in Aydın province are strong in terms of digital visibility and technical infrastructure, but suffer from shortcomings in legal transparency (authorization certificate declaration) and information verifiability (hospital/doctor information). For the sustainability of the sector, it is recommended that websites be managed as active communication platforms offering trustworthy and transparent information, rather than simply static brochures.