Liminality and belonging in Mohsin Hamid's the Reluctant Fundamentalist and Exit West
Mohsin Hamid'in Gönülsüz Köktendinci ve Batı Çıkışı romanlarındaki eşiktelik ve aidiyet
- Tez No: 998663
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM UZUNDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Mohsin Hamid'in Gönülsüz Köktendinci (2007) ve Batı Çıkışı (2017) romanlarındaki eşiktelik, yerinden edilme ve bir yere ait hissedememe konularını incelemektedir. Her iki romanda da karakterler farklı coğrafyalarda gidip gelmekte, göç ve yurtsuzlaşmayı deneyimlemektedir. Sömürgecilik sonrası kuram çerçevesinde bu tez, coğrafi ve kültürel yurtsuzlaşmanın kimlik bütünlüğünü nasıl parçaladığını ve karakterlerin kendilerini aidiyetsiz hissetmelerine nasıl yol açtığını ele almaktadır. Frantz Fanon ve Homi Bhabha'nın yerinden edilme, yurtsuzluk ve bölünmüş kimlik üzerine fikirleri ve Victor Turner'ın liminalite (eşiktelik) kuramı bu romanlardaki ana karakterlerin parçalanmış öznelliklerini yorumlamak için kullanılacaktır. Bir yuva hissinin yokluğu, kültürel müzakerenin gerçekleştiği bir Üçüncü Alan ihtiyacını doğurur. Bu tez, Changez, Nadia, ve Saeed karakterlerinin bu süregelen yabancılaşma hissi durumuyla nasıl başa çıktıklarını araştırmaktadır. Sonuç olarak tez, yerinden edilmiş sömürge öznenin değişken ve eşikte var olduğunu ve kültürel müzakere ile sürekli olarak yeniden yapılandırıldığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the themes of liminality, displacement, and the instability of the feeling of belonging in Mohsin Hamid's The Reluctant Fundamentalist (2007) and Exit West (2017). In both novels, the characters oscillate between liminal spaces and experience migration and dislocation. By taking postcolonial theory as the main framework, the thesis analyzes how this geographical and cultural dislocation fractures the identity and makes the characters feel unhomely. Frantz Fanon and Homi Bhabha's ideas on displacement, unhomeliness, and split identity, and Victor Turner's theory on liminality provide the conceptual basis for interpreting the main characters' fragmented subjectivities in the analysis of these novels. The absence of the feeling of a stable home necessitates the need for a Third Space where cultural negotiation takes place. This thesis explores how the characters Changez, Nadia, and Saeed deal with the persistent sense of estrangement. Ultimately, the thesis argues that the dislocated colonial subject exists in a fluid and liminal state, continually reconfigured by cultural negotiation.