YKS (YDT) Arapça sınavının ölçtüğü dil becerileri ile benimsediği öğretim yöntem ve yaklaşımlar
The language skills assessed and the teaching methods and approaches adopted by the YKS (YDT) Arabic exam
  1. Tez No: 998753
  2. Yazar: HİDAYET YÜREKLİ AYRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DÜZGÜN, DOÇ. DR. ÜMİT KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de Arapça yabancı dil bilgisi seviyesini ölçmek için farklı tarih ve zamanlarda çeşitli sınavlar yapılmaktadır. Bu sınavlar arasında en fazla katılım sağlananlar ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı) tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yüksek Eğitim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YKS) ve Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL)'dir. ÖSYM tarafından düzenlenen YKS(YDT) Arapça sınavının benimsediği öğretim yöntem ve yaklaşımları ile olan ilişkisi üzerinde durulması gereken önemli bir olgudur. Yabancı dil eğitimi alanında yaşanan kuramsal ve pratik gelişmeleri izlemek; yöntemlerin tarihsel gelişim süreçlerini dikkate alarak çağın ihtiyaçlarına göre yeniden yorumlamak ve gerektiğinde farklı yaklaşımları sentezleyerek daha işlevsel modeller oluşturmak, bu alanda görev yapan uygulayıcı ve eğitmenler için hem bilimsel hem mesleki bir sorumluluk hâline gelmiştir. Bu çalışmada, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından uygulanan farklı yıllara ait YDT Arapça soruları ele alınmıştır. İnceleme, ÖSYM'nin resmî internet sitesinde yayımlanmış olan ve 2018 ile 2025 yılları arasını kapsayan sekiz sınavın farklı yıllarından çeşitli sorularla sınırlandırılmıştır. Bu sınavlarda sorulan on bir soru tipine ait birer soru incelenmiş, ölçtüğü becerileri ile benimsediği öğretim yöntemleri ve yaklaşımları değerlendirilmiştir. Bu döneme ait YKS (YDT )Arapça sınavlarının tüm soru kitapçıkları ve cevap anahtarları, kamuya açık şekilde ÖSYM tarafından erişime sunulmuştur. Çalışmanın kapsamı, söz konusu yıllarda yayımlanan bu sınavlar üzerinden belirlenmiş; dil öğretim yöntem ve yaklaşımlarının sınav soruları ile olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, Arapça öğretiminde kullanılabilecek en etkili öğretim yöntemlerinin tespiti ve mevcut sınav uygulamalarıyla hangi öğretim yaklaşımının daha uyumlu olduğu araştırmanın temel hedefleri arasında yer almıştır. Çalışma giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın amacı, önemi ve kapsamı açıklanmış; birinci bölümde Türkiye'de Arapça öğretiminin genel çerçevesi ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde yabancı dil öğretim yöntem ve yaklaşımlarına ilişkin kuramsal temeller sunulmuş; üçüncü bölümde ise seçilen yıllara ait sınav soru örnekleri öğretim yöntem ve yaklaşımları çerçevesinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various examinations have been administered at different times in Türkiye to measure the level of proficiency in Arabic as a foreign language. Among these examinations, the ones with the highest participation rates are the Foreign Language Proficiency Exam (YDS), the Higher Education Institutions Foreign Language Exam (YKS), and the Higher Education Institutions Foreign Language Exam (YÖKDİL), all conducted by the Assessment, Selection and Placement Center (ÖSYM). It is a significant issue that the teaching methods and approaches adopted by the YKS (YDT) Arabic exam administered by ÖSYM be examined in relation to the skills it aims to assess. Following the theoretical and practical developments in the field of foreign language education; reinterpreting methods in line with contemporary needs by taking into account their historical development; and, when necessary, synthesizing different approaches to form more functional models have become both a scientific and professional responsibility for practitioners and educators working in this field. In this study, various YDT Arabic questions administered by the Assessment, Selection and Placement Center (ÖSYM) in different years are analyzed. The examination is limited to selected questions from eight exams conducted between 2018 and 2025, which were published on ÖSYM's official website. One sample question from each of the eleven question types included in these exams was examined, and the skills measured as well as the teaching methods and approaches adopted were evaluated. All question booklets and answer keys of the YKS (YDT) Arabic exams for the relevant period have been made publicly available by ÖSYM. The scope of this study is based on these publicly accessible exams, and the relationship between language teaching methods/approaches and exam questions has been assessed. In this context, identifying the most effective teaching methods that may be used in Arabic language instruction and determining which teaching approach aligns more closely with the current exam practices constitute the main objectives of this research. The study consists of an introduction and three main chapters. The introduction presents the purpose, significance, and scope of the research. The first chapter outlines the general framework of Arabic language teaching in Türkiye. The second chapter provides the theoretical foundations of foreign language teaching methods and approaches. The third chapter analyzes sample exam questions from selected years within the framework of teaching methods and approaches.