Shakespeare ve yaratıcı drama: Öğretmenlerin mental iyi oluş ve tükenmişliğine yönelik bir müdahale
Shakespeare and creative drama: An intervention to teachers' mental well-being and burnout
  1. Tez No: 998754
  2. Yazar: BETÜL ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Öğretmenlik mesleği ağır iş yükü ve çeşitli stres faktörlerinin etkisiyle tükenmişliğin yoğun olarak gözlemlendiği meslek gruplarından biridir. Eğitim sistemlerinin en önemli parçalarından biri olduğu bilinse de öğretmenlerin tükenmişliklerini azaltmak amacıyla yapılan programlar oldukça yetersizdir. Zihinsel sağlığın mesleki tatminle ilişkisi göz önünde bulundurulduğunda, öğretmenlerin iyi oluşlarını destekleyecek programların eğitim sistemlerinin etkinliği için kritik bir önem taşıdığı anlaşılmaktadır. Öğretmenlerin mental iyi oluşlarını iyileştirmeye ve tükenmişlik düzeylerini azaltmaya yönelik birçok müdahale programı bulunmaktadır. Ancak bu programların bütüncül bir bakış açısı sunmadığı, öğretmenlerin iyi oluşlarını destekleyecek daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir. Dramanın iyileştirici etkileri bilinmesine karşın, öğretmenlerin iyi oluşlarını destekleyecek bir müdahale programı olarak değerlendirilmemiştir. Bu araştırma dramanın öğretmenlerin mental iyi oluş ve tükenmişlik düzeylerine etkilerini inceleyerek bu alandaki önemli bir boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 Eğitim-Öğretim yılında Van ilinin çeşitli ilçelerinde, farklı branş ve kademelerde çalışan ve yaratıcı drama müdahale programına katılmaya gönüllü olan 17 öğretmen oluşturmaktadır. Bu kapsamda katılımcılar 4 haftalık bir süreçte, her biri 2,5 saatlik oturumlar olacak şekilde, toplamda 10 saatlik bir yaratıcı drama müdahale programına katılmışlardır. Araştırmanın verileri demografik form, Maslach Tükenmişlik Envanteri ve Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMİOÖ) müdahale öncesinde ve sonrasında ön test ve son test şeklinde uygulanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler odak grup görüşmesinden sağlanan nitel veriler ile de desteklenmiştir. Araştırma sonucunda yaratıcı drama müdahale programının öğretmenlerin mental iyi oluş düzeylerini arttırma da ve tükenmişlik düzeylerini azaltma da etkili bir araç olarak kullanılabileceği ortaya konmuştur. Öğretmenlerin mental iyi oluşlarındaki bu olumlu değişimin sınıf atmosferine yansıdığı; öğrenci katılımının ve öğretmen- öğrenci etkileşiminin bu durumdan pozitif etkilendiği belirlenmiştir. Aynı zamanda müdahale programının katılımcıların özgüven, öz yeterlilik ve empati kurabilme gibi yetenekleri üzerinde olumlu etkileri gözlemlenmiş; programın duygusal ve sosyal becerilerin gelişiminde de destekleyici etkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Teaching is one of the occupational groups that burnout is commonly observed because of the demanding workloads and other stressors. Even though teachers are recognized as one of the key elements of educational systems, programs that aim to reduce teacher burnout remain insufficient. Considering the relationship between mental health and job satisfaction, supporting teachers' wellbeing is crucial for the success of the educational systems. Different kinds of intervention programs are designed to enhance teachers' mental health and reduce the level of burnout. However, it is noted that these programs don't offer a holistic perspective. That's why more comprehensive research is necessary. Drama's psychological effects are well-known, though it hasn't been thought as an intervention program to promote teachers' wellbeing. This study fills an important gap in the literature by examining the effects of drama on teachers' well-being and burnout levels. The sample of the study consist of 17 teachers from different district of Van province, who work in different subject areas, different educational levels and participated in the creative drama intervention program during 2024-2025 academical year. For this purpose, participants took part in creative drama intervention program that lasted for 10 hours over four-week period, with 2,5-hour sessions. The study data were collected through a demographic information form, the Maslach Burnout Inventory and the Warwick- Edinburgh Mental Wellbeing Scale (WEMWBS), all of which were administered as pre-tests and post-tests before and after the intervention. The quantitative findings were supported with qualitative data that were obtained from a focus group interview. The findings of the study revealed that the creative drama intervention is a useful technique to improve teachers' mental health and reduce their burnout levels. It was concluded that the student participation, the teacher-student interaction and the classroom atmosphere were positively impacted by the improvement in teachers' mental health. Furthermore, the intervention program was found to have positive impacts on developing emotional and social skills and participants attributes such as self-confidence, self-efficacy and empathy were also positively impacted.