Yatılı hafızlık eğitimi alan ergenlerin bağlanma stilleri ile psikolojik iyi oluş düzeylerinin incelenmesi
Attachment styles and psychological well-being among adolescents in residential hifz education
- Tez No: 998762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yatılı Kur'an kurslarında hafızlık eğitimi alan ergenlerin aile ile kurdukları ilişkiler bağlamında bağlanma stilleri ile psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmanın temel amacı; güvenli, kaçınan ve kaygılı-kararsız bağlanma stillerinin psikolojik iyi oluşun bağlılık, kararlılık, iyimserlik, ilişkililik ve mutluluk boyutları üzerindeki yordayıcı etkisini ortaya koymaktır. Ayrıca, aileyle kurulan iletişim sıklığı, aileye aitlik hissi ve hafızlık eğitimine gönüllü katılımın, ergenlerin psikolojik iyi oluş düzeyleriyle ilişkisi değerlendirilmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da yatılı hafızlık eğitimi alan, 14–18 yaş aralığındaki 252 erkek 190 kız olmak üzere 442 ergen oluşturmaktadır. Veriler, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, EPOCH Ergen Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulguları, katılımcıların büyük çoğunluğunun güvenli bağlanma stiline sahip olduğunu ve aile bağlamında güvenli bağlanmanın, psikolojik iyi oluşun bağlılık, kararlılık, iyimserlik, ilişkililik ve mutluluk alt boyutlarını pozitif ve anlamlı biçimde yordayan en güçlü değişken olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, kaygılı–kararsız bağlanma stilinin psikolojik iyi oluş üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu, kaçınan bağlanma stilinin etkisinin ise sınırlı düzeyde kaldığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, yatılı hafızlık eğitimi sürecinde ergenlerin psikolojik iyi oluşlarının yalnızca akademik başarı ya da ezber performansı üzerinden değerlendirilemeyeceğini; aile ile sürdürülen duygusal bağın, güvenli üs olarak ailenin rolünün, eve aitlik hissinin ve aileden algılanan desteğin, ergenlerin akademik ve psikolojik iyi oluşunda belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, hafızlık eğitiminin aile danışmanlığı perspektifiyle, aile-ergen ilişkilerini destekleyecek ilişkisel ve duygusal unsurlar gözetilerek yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between attachment styles and psychological well-being levels of adolescents receiving Qur'an memorization (ḥifẓ) education in boarding Qur'an courses, within the context of their relationships with their families. The main aim of the study is to determine the predictive effects of secure, avoidant, and anxious-ambivalent attachment styles on the dimensions of psychological well-being, namely engagement, perseverance, optimism, connectedness, and happiness. In addition, the relationships between the frequency of communication with the family, sense of belonging to the family, voluntary participation in memorization education, and adolescents' psychological well-being levels were evaluated. The study was conducted using a correlational survey model, one of the quantitative research methods. The sample consisted of 442 adolescents (252 males and 190 females) aged between 14 and 18 who were receiving boarding Qur'an memorization education in Istanbul. Data were collected using the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, the EPOCH Adolescent Psychological Well-Being Scale, and a Personal Information Form. The findings indicate that the majority of participants had a secure attachment style and that secure attachment within the family context was the strongest variable positively and significantly predicting all subdimensions of psychological well-being, including engagement, perseverance, optimism, connectedness, and happiness. In contrast, anxious-ambivalent attachment was found to have a negative effect on psychological well-being, while the effect of avoidant attachment remained limited. The results reveal that adolescents' psychological well-being during the boarding memorization process cannot be evaluated solely based on academic achievement or memorization performance. Rather, the emotional bond maintained with the family, the role of the family as a secure base, the sense of belonging to home, and perceived family support play a decisive role in adolescents' psychological and academic adjustment. Accordingly, it is recommended that Qur'an memorization education be carried out from a family counseling perspective, taking into account relational and emotional factors that support family–adolescent relationships.