Çocukluk çağı travmalarının psikosomatik belirtiler üzerindeki etkisi: Duygu regülasyonu güçlükleri ve ruminatif düşünmenin aracı rolleri
The effect of childhood traumas on psychosomatic symptoms: The mediating roles of emotion regulation difficulties and ruminative thinking
  1. Tez No: 998763
  2. Yazar: GÜLÇE NUR BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan gelişiminde erken olumsuz yaşantıların belirleyici etkisi uzun süredir araştırmacıların dikkatini çekmektedir. Bu bağlamda çocukluk çağı travmaları, bireylerin duygusal işleme süreçlerini bozarak yetişkinlik dönemindeki psikolojik ve bedensel iyi oluşu olumsuz etkileyebilen önemli bir risk faktörü olarak görülmektedir. Bu araştırmada, çocukluk çağı travmalarının psikosomatik belirtiler üzerindeki etkisinin belirlenmesi ve bu ilişkide duygu regülasyonu güçlükleri ile ruminatif düşünmenin rolünün ortaya konması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırma, 18 yaş ve üzerindeki yetişkinlerden oluşan klinik olmayan bir örneklem üzerinde yürütülmüş ve çocukluk çağı travmaları, duygu regülasyonu güçlükleri, ruminatif düşünme ve psikosomatik belirtiler arasındaki ilişkiler bütüncül biçimde incelenmiştir. Katılımcılara sosyo-demografik bilgi formu ile birlikte CTQ-33, DERS-36, Ruminatif Tepkiler Ölçeği (RRS) ve PHQ-15 Somatizasyon Ölçeği uygulanarak kapsamlı bir veri seti elde edilmiştir. Bu veriler aracılığıyla travmanın psikosomatik belirtiler üzerindeki etkisi ve duygu regülasyonu güçlüğü ile ruminatif düşünmenin bu ilişkideki olası aracılık rolleri çok değişkenli analizlerle değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda çocukluk çağı travmaları ile psikosomatik belirtiler arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki saptanmıştır. Duygu regülasyonu güçlüğünün bu ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiği belirlenmiştir. Ruminatif düşünmenin ise travma ve psikosomatik belirtiler arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı etki göstermediği bulunmuştur. Demografik değişkenler incelendiğinde, genç yetişkinlerde duygu regülasyonu güçlüğü düzeylerinin daha yüksek olduğu, kadın katılımcıların psikosomatik belirti puanlarının daha belirgin seyrettiği ve flört/sevgili ilişkisi içinde olanlar ile boşanmış bireylerin çocukluk çağı travma puanlarının diğer gruplara kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Adverse early-life experiences have long been recognized as critical determinants of human development. In this context, childhood traumas are considered a major risk factor that can disrupt individuals' emotional processing and negatively influence psychological and physical well-being in adulthood. This study aimed to examine the effect of childhood traumas on psychosomatic symptoms and to determine the roles of emotion regulation difficulties and ruminative thinking within this relationship. Accordingly, the research was conducted with a non-clinical adult sample aged 18 years and above, and the associations among childhood trauma, emotion regulation difficulties, ruminative thinking, and psychosomatic symptoms were examined holistically. Participants completed a socio-demographic information form along with the CTQ-33, DERS-36, Ruminative Response Scale (RRS), and PHQ-15 Somatization Scale, through which a comprehensive dataset was obtained. Using these data, the effect of trauma on psychosomatic symptoms and the potential mediating roles of emotion regulation difficulties and ruminative thinking were evaluated through multivariate analyses. Findings revealed a significant and positive relationship between childhood traumas and psychosomatic symptoms. Emotion regulation difficulties were found to partially mediate this relationship, whereas ruminative thinking did not demonstrate a significant mediating effect between trauma and psychosomatic symptoms. Examination of demographic variables showed that young adults reported higher levels of emotion regulation difficulties, female participants exhibited more pronounced psychosomatic symptoms, and individuals in dating relationships or those who were divorced had higher childhood trauma scores compared to other groups.