Kuşadası'nda faaliyet gösteren seyahat acentalarındaki işgörenlerin eğitim profili
The Educational profile of employees who work at travel agencies existing in Kuşadası
- Tez No: 99877
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Turizm, özellikle son kırk yıldır kaydettiği gelişmelerle yirminci yüzyılın sonunda sanayi ve ticaret endüstrisi ile birlikte dünyanın en büyük üç sektöründen biri haline gelmiştir. Günümüzde turizmin gerek niteliksel gerekse niceliksel gelişmesinde turizm dışı faktörlerin yanısıra turizm endüstrisi içinde yer alan seyahat acentalarının da önemli rolü bulunmaktadır. Seyahat acentaları, turizm endüstrisinin aracı kurumlan olarak kitle turizminin gelişmesinde ve turistik akımların belli yerlere yönelmesinde büyük pay sahibidirler. Seyahat acentalarının kendilerinden beklenen rolleri yerine getirebilmesi ise ancak nitelikli işgücü ile mümkün olabilmektedir. Turizm endüstrisinin bir hizmet endüstrisi özelliğine sahip olması, seyahat acentalannın da bu endüstri içinde turizm hareketlerine yön veren konumda olması, bu alanda çalışacak işgücünün de özellikle eğitilmiş, nitelikli insanlardan oluşmasını gerektirmektedir. Çünkü, seyahat acentaları turizm talebi ile turizm arzı arasındaki turistik ilişkilerin düzenleyicisi konumundadır. Turistik ilişkilerin karmaşık yapısı ve tarafların insan unsurundan oluşması, bu ilişkilerin el yordamıyla düzenlenemeyeceği sonucunu doğurur. Dolayısıyla, düzenli ve sağlıklı ilişkilerin kurulabilmesi, başta turist olmak üzere bu ilişkide rol alan tarafların tatmin olması seyahat acentalarının verdikleri hizmet kalitesiyle yakından ilgilidir. Diğer faktörlerin sabit olduğu varsayımıyla bir hizmetin kalitesi o hizmeti sunan tarafin eğitimi ile doğru orantılıdır.“Kuşadası'nda Faaliyet Gösteren Seyahat Acentalanndaki İşgörenlerin Eğitim Profili”isimli çalışma üç bölümden oluşmaktadır ve amacı, Kuşadası'nda faaliyet gösteren seyahat acentalanndaki işgörenlerin eğitim profilinin belirlenmesidir. Birinci bölümde turizm işletmeleri hakkında genel açıklamalar,86 turizm sektörü içinde seyahat işletmeleri kapsamında seyahat işletmelerinin tanımı ve sınıflandırılması, yine turizm sektörü içinde seyahat acentalan başlığı altında seyahat acentalannın tanımı, organizasyon yapısı, seyahat acentalannın sınıflandırılması ve bunlara ek olarak seyahat acentalannın sunduğu hizmetler ile fonksiyonları hakkında bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde ise; işgören, eğitim, işgören ve turizm eğitimi ile ilgili genel tanımlar yer almakta ve seyahat acentalanndaki bazı bölüm ve işgörenler açısından eğitim değerlendirilmektedir. Yapılan değerlendirmeler; yönetim, mali işler, pazarlama, satın alma, operasyon ve satış bölümlerinde çalışan bazı işgörenler açısından ele alınmaktadır. Acentalarda yer alan bu bölümlerdeki işgörenlerin görevlerinin neler olduğu ve bu işgörenlerin eğitim düzeylerinin hangi seviyede olmasının acentalar açısından yararlı olabileceği üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise; konu ile ilgili Kuşadası'nı kapsayan bir alan araştırması ve bu araştırmanın sonucu elde edilen bulgular yer almaktadır. Araştırmanın sonucunda ankete katılan işgörenlerin %77,8'inin turizm eğitimi almadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın teori kısmında seyahat acentalannda çalışanların turizm eğitimi almış işgörenlerden oluşması gerektiği belirtilmiştir. Ancak araştırma sonucu Kuşadası'ndaki seyahat acentalannda turizm eğitimi almamış kişilerin yoğunlukta olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism has become one of the three biggest industries in the world together with commerce and industry in the ends of the twentyth century with its progresses since 1960's. Nowadays, the point that tourism has reached both quantitatively and qualitatively, in addition to the factors out of tourism, travel agencies in tourism industry, have an important role. Travel agencies, as they are the mediator associations, have a lot, in the progress of mass tourism and heading the touristic trends towards to certain places. However, for travel agencies, it is only possible with qualified labour force to carry out the expected roles. Tourism industry has a service industry character. Due to that the employees who work in travel agencies in tourism industry, should be educated and qualified. Because travel agencies are the regulators of touristic relations between tourism demands and supplies. As the sides are in a human character and the comlex structure of touristic relations, they can not be arranged haphazardly. The arragentment of regular and healty relations and the satisfactions of the sides that take part in this relation as first for tourists, concerned with the service quality that the travel agencies give. If it is supposed that the other factors are fixed, the quality of service is parallel to the employees educations. The main object of this study is to determine the education profile of the labour force in travel agencies in Kuşadası. The study includes three main parts. In the first and second parts, theoritical knowledge about the main concepts is given.(travel agency, education, employee education, tourism education,etc.) In the third and last part of the study, survey methods results are given in printed form for filling in statistics. As a result of the search, it is proved that 77,8% of the88 participating emloyee have no tourism education. In the theory part of the study, it is determined that employees in travel agencies need to be educated on tourism. However, it is established that, as a result of the search, employees who have no tourism education are in majority.