Bir lider olarak Vehbi Koç
- Tez No: 99878
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Vehbi Koç, 95 yıllık hayatının en az seksen yılını, tükenmeyen bir azimle,' durmadan çalışarak, yeni girişimlere yönelerek ve yeni fikirler üreterek yaşamış bir liderdir. Vehbi Koç, kurduğu şirketlerle, kuruluşuna öncülük ettiği hayır kurumları ve vakıflarla, yetişmelerini sağladığı binlerce gençle, ülkemizin kalkınması ve ulusumuzun mutluluğu için, lider vatandaşlık görevini noksansız ve mutlak bir sadelik içinde yerine getirmiş bir liderdir. Tevazu ve sadelik, Vehbi Koç'un asla değişmeyen bir yaşam tarzı olmuştur. Bu kişiliğiyle, Vehbi Koç, hepimize,herkese paha biçilmez örnekler sunmuştur. Vehbi Koç'un çarpıcı bir başarısı da, Cumhuriyet Türkiye'sinde, Türk işadamına önce güven duygusu ve sonra kimlik kazandırmış bir liderdir. Nitekim, Vehbi Koç, hayatı boyunca, mücadele etmenin heyecanını yaşamış, başarıya ulaşmanın mutluluğunu tatmış ve zaman zaman da kaybetmenin hayal kırıklığını içine sindirme olgunluğunu göstermiş bir liderdir. Vehbi Koç, bu deneyimlerle, Türk işadamının yoklukları ve güçlükleri aşarak, çağdaş bir girişimci olabileceğini bütün dünyaya kanıtlayan bir akıncı olmayı başarmıştır. İnanıyoruz ki; Vehbi Koç'un, yönetim sanatında göstermiş olduğu bu lider kişiliği ve yetenekleri, gelecek kuşaklara yol göstermeye devam edecektir. Bu duygularla, gelecek Türk gençliğine, Vehbi Koç'un liderliğini ve onun yönetim başarılarını anlatarak; karşılaştırmalar yaparak, yaşanan tecrübelerden ders almalarını sağlayarak, yeni liderlerin ortaya çıkmasına yardımcı olmalıyız.
Özet (Çeviri)
Human form the most valuable element of civilization. There can't be a more important responsibility, tahan the development of humans and leadership. Unles there is a leader, there will not be a difference between a human and a machine in organizations. Leadership is the capability and art of persuading people towards the determined goals. Researching the leaders that have this quality will bring great contributions both to the business world and to administrative science. Examining Vehbi Koç as a leader will be an example for the young enterprizers in the future. The biggest aim of this research study is not to introduce Vehbi Koç as in a leadership model. Because with his charism, vision and strategy leadership, Vehbi Koç has many qualities that many leaders do not have. Vehbi Koç is“ one of us”. He is a legend who was born in 1901 and who died in 1996. His life was not as easy as it seemed to be. He lived always hoping for the better with a fire of struggle.“ As long as my goverment and country is there, I will be survive. I acted believing that my companies and myself would continue with the existence of my country. If there is Democracy, we will survive”these words explain to us his world philosophy. Our country needs initiative and successful leaders such as Vehbi Koç. Leaders take their place in history as idols. Vehbi Koç will maintaine his place in the business world as its“doyen”. There are many lessons we shall lçajn from him.