Mehmet Zahit Kotku'nun Tasavvufî Ahlâk adlı eserindeki konuların aktüel değeri
The contemporary relevance Of Mehmet Zahit Kotku's Tasavvufî Ahlâk
  1. Tez No: 998794
  2. Yazar: FATMA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Mehmet Zahit Kotku'nun 1975 yılında kaleme aldığı beş ciltlik Tasavvufî Ahlâk adlı eserini merkeze alarak, Kotku'nun tasavvufî ahlâk anlayışını ve bu anlayışın modern insan ile seküler toplumun karşı karşıya bulunduğu ahlâkî problemlere sunduğu çözüm önerilerini incelemiştir. Mehmet Zahit Kotku'nun eserinde insan-ı kâmil hedefi doğrultusunda bireysel ve toplumsal ahlâkın inşasına yönelik önerdiği yöntemler, bireyde ve toplumda meydana gelen ahlâki değişim ve dönüşümler, Kotku'nun yaşadığı dönemin şartlarıyla birlikte ele alınmış; aynı zamanda güncel sorunlar bağlamında aktüel değeri tartışılmıştır. Modern toplumda hızlı iletişim, medya ve dijital mecralar aracılığıyla ahlâkî çözülmenin yaygın ve yoğun bir biçimde yaşandığı dikkate alındığında, şiddet, öfke, terör, zulüm, kin, nefret, haset, yalan, aç gözlülük, israf gibi kötü ahlâkların ve sonucunda oluşan sosyal buhranların karşısında tasavvufî ahlâk eğitiminin önemli bir tedbir ve imkân sunduğu ortaya konulmuştur. Tasavvufi Ahlâk eseri üzerinde durulan ahlâki değerler ve çözüm yolları bugünkü ahlâki çözülme yaşayan toplumda nasıl değerlendirilmelidir? Ahlâki değerler zaman içerisinde değişime mi uğramıştır? Öncelik sırası mı değişmiş, değer kaybı mı yaşamıştır? Tasavvufi ahlâk düşüncesi geleneksel ahlâk anlayışının devamlılığını sağlamakla birlikte ahlâkî çöküntü yaşayan bir toplumda nasıl bir misyonu üstlenmektedir? Sorularının cevapları araştırma içerisinde yapılmış, tasavvufî ahlâkı oluşturan erdemlerin bireyden aileye, toplumdan devlete, siyasetten ekonomiye pek çok alanda ortaya çıkan meselelere, güncel bir dil kullanma şartıyla çözüm sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines Mehmet Zahit Kotku's five-volume work Tasavvufî Ahlâk (1975), focusing on the author's understanding of Sufi ethics and the solutions this framework proposes for the moral problems confronting modern individuals and secular society. In Kotku's work, the methods he recommends for the construction of individual and social morality in line with the ideal of insan-ı kâmil (the Perfect Human), the moral changes and transformations observed in individuals and society, and the conditions of the period in which he lived are considered together; the work's contemporary relevance is also discussed in relation to current problems. Given that moral disintegration is experienced widely and intensely in modern society through rapid communication, media, and digital platforms, the study demonstrates that Sufi ethical training offers an important measure and possibility in the face of vices such as violence, anger, terrorism, oppression, rancour, hatred, envy, lying, greed, and wastefulness, and the social crises that arise as their consequences. Accordingly, the study addresses how the moral values and remedial approaches emphasized in Tasavvufî Ahlâk should be evaluated in a society presently experiencing moral disintegration; whether moral values have undergone change over time—through a shift in priorities or through erosion in value; and what kind of mission Sufi ethical thought assumes in a society undergoing moral collapse, even as it sustains the continuity of traditional moral understanding. The research concludes that the virtues constituting Sufi ethics—provided they are articulated in a contemporary idiom—offer solutions to problems emerging across multiple domains, from the individual to the family, from society to the state, and from politics to the economy.