Orta Çağ'da Erzincan ve çevresindeki tarihî yollar ve askerî savaş alanları
Historical roads and military battlefields in Erzincan and arounds in the Middle Age
  1. Tez No: 998793
  2. Yazar: ZEYNEP YAŞARBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇOŞKUN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Erzincan, Doğu Anadolu'nun kuzeybatısında Fırat Nehri kenarında konumlanmıştır. Doğu Anadolu'nun İç Anadolu ve Karadeniz'e bağlantısını sağlayan şehir; Erzurum, Tunceli, Bingöl, Elâzığ, Gümüşhane, Bayburt ve Giresun illeri ile çevrelenmiştir. Böylece çok yönlü bağlantı ağına sahip olan Erzincan, doğu-batı ve kuzey-güney yönlü askerî ve ticarî ilişkilerde stratejik bir mevki halini almıştır. Erzincan'ın bu konumu eski devirlerinden itibaren devletlerin dikkatini çekerek şehir üzerinde hâkimiyet mücadelelerinin yaşanmasına neden olmuştur. Anadolu üzerinde sağlanacak güç temininde, Erzincan belirleyici bir aktör olarak görülmüştür. Bilhassa İran üzerinden Anadolu'ya açılmak isteyen devletler yönlerini doğrudan Erzincan ve çevresine çevirmiştir. Bu durum zamanla Erzincan'da askerî yol ağlarının şekillenmesinde etkili olmuştur. Roma döneminden itibaren kullanılan bu yollar, Osmanlı Devleti'ne kadar bazı değişiklikler yaşasa da varlığını muhafaza etmeyi başarmıştır. Erzincan askerî ve siyasî kimliğinin yanı sıra bünyesinde barındırdığı yol ağları ile ticarî fonksiyonları açısından da zengin bir yapıya sahiptir. Askerî gereksinimler sonucunda şekillenen yolların paralelinde aynı öneme sahip kervan yolları bulunmaktadır. Böylece Erzincan ticarî faaliyetlerde de Anadolu, İran, Akdeniz, Karadeniz ve Mezopotamya bağlantısında köprü görevi üstlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Erzincan is located on the banks of the Euphrates River in northwest Eastern Anatolia. Connecting Eastern Anatolia to Central Anatolia and the Black Sea, the city is surrounded by the provinces of Erzurum, Tunceli, Bingöl, Elâzığ, Gümüşhane, Bayburt, and Giresun. Thus, possessing a multifaceted network of connections, Erzincan has become a strategic location for military and commercial relations extending east-west and north-south. Erzincan's location has attracted the attention of states since ancient times, leading to struggles for dominance over the city. Erzincan was seen as a decisive factor in establishing power over Anatolia. States seeking to expand into Anatolia, particularly through Iran, often focused their attention on Erzincan and its surrounding areas. This situation influenced the formation of military road networks in Erzincan over time. These roads, used since Roman times, survived until the Ottoman Empire, though they underwent some changes. In addition to its military and political identity, Erzincan possesses a rich structure in terms of its road networks and commercial functions. Equally important caravan routes run alongside the roads designed for military purposes. Erzincan served as a bridge connecting Anatolia, Iran, the Mediterranean, the Black Sea, and Mesopotamia in terms of commercial activities.