Sermaye Piyasası kanunu açısından ekonomik suçlar ve içerden öğrenenlerin ticareti
Economic crimes and insider trading as regulated in Capital Market Board
- Tez No: 99886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN TURANBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ertekin, Gülfer, Sermaye Piyasası Kanunu Açısından Ekonomik Suçlar ve içerden Öğrenenlerin Ticareti, Yüksek Lisans Tezi, Danışman:Doç.Dr. Asuman Turanboy, 102s. ÖZET Sermaye piyasası hukuku, hem kamu, hem de özel hukuk özellik ve kurallarını bünyesinde toplayan bir hukuk dalı olmasına rağmen, kamu müdahalesi ve kamu kuralları daha fazla görülmektedir. Sermaye Piyasası Kanunu açısından ekonomik suç olarak kabul edilen içerden öğrenenlerin ticareti ve manipülasyon suçları da bu müesseselere bağlı olarak düzenlenmiştir. Böylece, ekonomik anlamda suçlar, ceza hukuku anlamındaki suçlardan ayrı kategoriye bağlı kılınmıştır.“İçerden öğrenenlerin ticareti”suçu, 70'li yıllardan itibaren Avrupa Toplulukları Komisyonu tarafından bir takım düzenlemelerle yasaklanmaya çalışılmıştır. Uzun süren bu çalışmalar sonucunda, 89/592/EEC sayılı Direktif Avrupa Parlementosunun desteği ile kabul edilmiş ve 1992 yılına kadar üye ülkelerin bu Direktife uyum sağlaması öngörülmüştür. Ülkemizde Sermaye Piyasası Kanunu'nun 47/A-1 maddesinde düzenlenen içerden öğrenenlerin ticareti suçu da, Avrupa Toplulukları düzenlemelerine paralel olarak 1992 yılında gerçekleştirilen Sermaye Piyasası Kanunu değişikliği ile yürürlüğe girmiştir. Ülkemizde içerden öğrenenlerin ticareti suçunda yıllar itibariyle artış gözlenmesine rağmen, çok az sayıda dava sonuçlandırılabilmiştir. Yavaş işleyen kovuşturma nedeniyle davaların sonuçlanamadığı ve yargılama süreçlerinde genelde hakimlerin bilirkişi incelemesine başvurdukları ve bilirkişilerin de konuyu yeterince bilmemeleri nedeniyle doğru tespitlere ulaşamadıkları gözlenmiştir. Bu noktada ulaşılabilecek en ideal aşamanın ihtisas mahkemeleri olduğu düşünülmekte, mevcut yapı içerisinde sistemin tüm unsurlarını kapsayacak eğitim çalışmalarının önemine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ertekin, Gülfer, Economic Crimes and Insider Trading As Regulated In Capital Market Law. Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Asuman Turanboy, 102p. SUMMARY Capital market law includes characteristics and rules of both public and private law, but public law intervention and public law rules are more prevalent. Insider trading and manipulation, accepted as economic crimes, have been regulated in Capital Market Law according to these institutions. Thus, economic crimes have been grouped under a different category from penal law.“Insider trading”tried to be forbidden through a series of arrangements introduced by the European Communities Commission, since 70's. As a result of these attempts, 89/592/EEC has been issued with the support of the European Parliament. According to the Directive, the regulations of the member states should be adapted by 1992. In Turkey, insider trading is regarded as an economic crime and regulated by article 47/A-1 of the Capital Market Law, parallel with the regulations of the European Communities, which has been introduced with an amendment in the Capital Market Law in 1992. Although the number of insider trading cases brought to the courts rise by years, only a few cases could be finalized by the courts. It is observed that the slow-moving proceedings and gathering of an expert's opinion takes a long time for the courts to make decision, this also prevents to reach at right conclusions because the experts are not quite familiar with the subject. It is contemplated that the ideal solution may be established through specialized courts and it is believed that a comprehensive training that involves all elements of the current system is very important.