İntravenöz madde kullanıcılarında risk alma davranışları, HIV/AIDS, hepatit B, hepatit C'ye ilişkin bilgi, davranış değerlendirilmesi ve serolojik göstergeleri
  1. Tez No: 99887
  2. Yazar: NAZAN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE HAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
169 ÖZET Bu çalışmada öncelikle insan ailesinin (Hominidae) filogenetik evriminde kol/bacak iskeleti uzunluğunun oransal ilişkisi ele alınarak, Homo sapiens sapiens örneğinde; Anadolu'nun Geç Roma-Erken Bizans (Aslantepe) ve Bizans (Ilıpınar ve Iasos) dönemleri toplumlarının kol/bacak iskeleti üzerinde karşılaştırmalı biyometrik bir çalışma yapılmıştır. İnsanın da içinde bulunduğu Primata Takımı üyelerinin boyut-hareket-besin düzeni ve ekolojil ortamlarına bağlı olarak göstermiş oldukları hareket modelleri ve bu hareket modellerinde kol/bacak iskeletinin sahip olduğu morfolojik ve oransal özellikler ele alınmıştır. İnsanın ataları ağaç yaşamından yer yaşamına geçişle başlayan yeni hareket (bipedalism) biçimine bağlı olarak kol (scapula, clavicula, humerus, radius, ulna) ve bacak (femur, tibia, fibula) iskeletlerinde meydana gelen morfolojik/biyometrik değişimler üst aile ve aile (hominoid ve hominid) düzeyinde ele alınmıştır. İnsanın filogenetik evrimini açıklamaya yardımcı olan ontojeni süresince kol ve bacak iskeleti uzunluğunun gelişimi konusu ele alınarak, Homo genusu fosillerinde kol ve bacak iskelet letinin oransal ilişkileri, günümüz insanına (Homo sapiens sapiens)gelinceye kadar meydana gelen değişimler araştırılmıştır.170 Evrim sürecinde insanın yeryüzünde değişik coğrafi kuşaklara yayılması ile ortaya çıkan morfolojik farklılık kol/bacak kemiklerinin uzunluklarında ve bu kemiklerin birbirleri ile olan oransal ilişkilerinde de görülmüştür. Coğrafi konumundan dolayı birçok toplumların merkezi durumunda olan Anadolulu 'nun; Aslantepe (13 erkek+13 dişi), Ilıpınar (19 erkek+16 dişi) ve Iasos (19 erkek+19 dişi) toplumlarının kokacak iskeletleri üzerinde biyometrik bir çalışma yapılarak bu ölçümlerden kol/bacak iskeleti uzunluğunun oransal ilişkisini belirleyen endisler hesaplanmıştır. Böylece toplumların biyometrik değerlerin ortaya koyduğu morfolojik farklılıklar saptanmaya çalışılmıştır. Üzerinde çalışılan bu toplumların biyometrik değerlerinin karşılaştırılması için Arkeolojik kazılardan çıkarılan Anadolu'nun iskelet serileri üzerinde yapılan paleoantropolojik incelemelerin literatür sonuçlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
171 SUMMARY In this study primarily proportional relation of limbs of human skeleton has been taken up in the phylogenetic evolution of Hominidae, and in the example of Homo sapiens sapiens a comparative biometrics study has been conducted on the limb skeletons of the communities of the periods of Late Roman-Early Byzantium of Anatolia (Aslantepe) and Byzantium (Ilipmar, Iasos). Locomotional modes shown by depending on body size-locomotion-diet and ecological means of the individuals of Primate Order including human beings and morphological as well as proportional features possessed by limb skeletons in this locomotional modes have been taken up. Morphological/biometric changes coming about in the skeleton of upper limb (scapula, clavicula, humerus, radius, ulna) and lower limb (femur, tibia, fibula) connected with the new form of locomotion (bipedalism) begging with terrestrial living from arboreal living of the human ancestors have been taken up at the level of with hominoid and hominid As long as ontogenetic which helps to explain the phylogenetic evolution of human being the development of length of limb skeleton was taken up and changes coming about in the limb fossil skeletons of Homo genus and their proportional172 relations coming dawn to the human being of our day (Homo sapiens sapiens) have been inquired. Morphological differences, coming about in the limb bone lengths with the human being spreading about various geographical zones on earth in the process of evolution, and proportional relations developing in these bones have also been observed. A biometric study has been made on the limb skeleton of communities of Anatolia, being in the centre of many communities because of its geographical position on the samples of Aslantepe (13 males+13 females), Ilıpınar (19 males+16 females) and lasos (19 males+19 females), and the indices determining proportional relations of limb skeleton lengths of the measurements have been calculated. In this way, morphological differences brought about by the biometric valves of the communities have been attempted to be fixed dawn for the comparison of biometric valves öf the communities studied on, use has been made of literature results of paleoanthropology studies made on the series of Anatolian skeletons unearthed from archaeological excavation