Serebral palsili çocukların seviyelerine göre günlük yaşam aktivitelerine katılımı, bakım veren yükü, uyku ve yaşam kalitesinin ı̇ncelenmesi
Examination of daily living activity participation, caregiver burden, sleep, and quality of life according to the functional levels of children with cerebral palsy
  1. Tez No: 998888
  2. Yazar: MERVE KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, serebral palsili (SP) çocukların kaba motor fonksiyonları, el becerileri ve iletişim fonksiyon düzeyleri ile günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkileri incelemek; ayrıca bu fonksiyonel düzeylerin bakım verenlerin bakım yükü, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kesitsel tarama modelinde yürütülen araştırmaya, 4–12 yaş aralığında SP tanısı almış 102 çocuk ve birincil bakım verenleri dahil edilmiştir. Çocukların fonksiyonel düzeyleri Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi, El Becerileri Sınıflandırma Sistemi ve İletişim Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi ile; yaşam kaliteleri CP QOL ölçeği ile değerlendirilmiştir. Bakım verenlerin bakım yükü Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili ve uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi kullanılarak ölçülmüştür. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiş ve anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular, çocukların kaba motor fonksiyon ve el becerileri düzeyleri ile günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Fonksiyonel düzey azaldıkça bakım verenlerin bakım yükünün arttığı, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ve uyku kalitesinin olumsuz etkilendiği saptanmıştır. İletişim fonksiyon düzeylerine göre bakım verenlerin yaşam kalitesi ve uyku kalitesi açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sonuç olarak, SP'li çocukların fonksiyonel düzeylerinin hem çocukların günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi hem de bakım verenlerin bakım yükü ve iyi oluşları üzerinde önemli etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between gross motor function, manual ability, and communication function levels and activities of daily living in children with cerebral palsy (CP), and to evaluate the effects of these functional levels on caregivers' caregiving burden, health-related quality of life, and sleep quality. This cross-sectional study included 102 children aged 4–12 years diagnosed with CP and their primary caregivers. Children's functional levels were assessed using the Gross Motor Function Classification System, Manual Ability Classification System, and Communication Function Classification System, while their quality of life was evaluated with the CP QOL questionnaire. Caregivers' caregiving burden was assessed using the Zarit Caregiver Burden Scale, health-related quality of life using the Nottingham Health Profile, and sleep quality using the Pittsburgh Sleep Quality Index. Data were analyzed using the SPSS statistical software package, and the level of significance was set at p<0.05. The results showed statistically significant relationships between children's gross motor and manual ability levels and their activities of daily living and quality of life (p<0.05). As functional levels decreased, caregivers' caregiving burden increased, and their health-related quality of life and sleep quality were negatively affected (p<0.05). No statistically significant differences were found in caregivers' quality of life and sleep quality according to children's communication function levels (p>0.05). In conclusion, the findings indicate that the functional levels of children with CP have significant effects on both children's activities of daily living and quality of life, as well as caregivers' caregiving burden and overall well-being.