SBAR iletişim programının hemşirelik öğrencilerinin klinik karar verme algısı ve tıbbi hata önleme düzeyine etkisi: Karma yöntem çalışması
The effect of the SBAR communication program on nursing students' perception of clinical decision-making and medical error prevention level: A mixed methods study
  1. Tez No: 998904
  2. Yazar: AYTAP DİNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY İPEK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
Özet
Klinik ortamlarda ekip çalışması, hasta bakım sonuçlarını iyileştirmede hayati bir rol oynar. Ekip içinde etkili ve yapılandırılmış iletişim, hastalara bütüncül bir hizmet sunulmasını sağlar. Ancak, sağlık çalışanları arasında yaşanan belirsiz ve yetersiz iletişim, sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu tür iletişim problemleri, hasta güvenliğini riske atan ve ilaç hatalarına yol açan başlıca faktörlerden biri olabilir. Hemşireler, hastalarla en fazla etkileşimde bulunan sağlık personeli oldukları için bu süreçte kilit bir rol üstlenirler. Hemşirelerin, yalnızca hastaya verilecek talimatları doğru bir şekilde anlamaları değil, aynı zamanda diğer hemşireler, doktorlar ve sağlık ekibinin diğer üyelerine de hasta ile ilgili bilgileri net ve doğru şekilde iletmeleri gereklidir. Bu bağlamda, ortak bir dil kullanarak iletişim sağlama ve bu becerileri geliştirme fırsatları, hemşirelik öğrencilerinin eğitiminin temel bir parçasını oluşturur. Özellikle SBAR gibi yapılandırılmış iletişim araçlarının kullanımı, geleceğin hemşirelerinin klinik karar verme becerilerini geliştirirken, tıbbi hataların önlenmesinde de önemli bir rol oynayabilir. SBAR (Durum, Arka Plan, Değerlendirme, Öneri) iletişim aracı, sağlık hizmetlerinde etkili iletişim sağlamak amacıyla kullanılan yapılandırılmış bir modeldir.“SBAR İletişim Programının Hemşirelik Öğrencilerinin Klinik Karar Verme ve Tıbbi Hata Farkındalık Düzeylerine Etkisi: Karma Yöntem Çalışması ”deneysel ve nitel araştırma deseninin kullanıldığı karma yöntem araştırmadır. Araştırmanın verileri“Öğrenci Bilgi Formu”,“Hemşirelikte Klinik Karar Verme Ölçeği”ve“Hemşirelik Öğrencileri için Tıbbi Hata Ölçeği”“ Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile toplanacaktır. Nicel verilerin işlenmesi ve istatistik analizleri, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) yazılımı ile yapılacaktır. Nitel verilerin analizi ise elle kodlama ile içerik analizi yöntemi kullanılarak yapılacaktır. Sonuç olarak bu araştırma, hemşirelik eğitimine SBAR gibi iletişim araçlarının entegre edilmesinin faydalarını net bir şekilde ortaya koyarak, eğitimde yeni yöntemlerin geliştirilmesine ve tıbbi hataların azaltılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Teamwork in clinical settings plays a vital role in improving patient care outcomes. Effective and structured communication within the team ensures a holistic service to patients. However, unclear and inadequate communication between healthcare professionals is a common problem. Such communication problems can be one of the major factors that jeopardize patient safety and lead to medication errors. Nurses play a key role in this process as they are the healthcare professionals who interact with patients the most. Nurses not only need to understand the instructions to be given to the patient correctly, but also need to communicate information about the patient clearly and accurately to other nurses, doctors and other members of the healthcare team. In this context, opportunities to communicate using a common language and to develop these skills form an essential part of the education of nursing students. In particular, the use of structured communication tools such as SBAR can play an important role in preventing medical errors while improving the clinical decision-making skills of future nurses. The SBAR (Situation, Background, Assessment, Recommendation) communication tool is a structured model used to ensure effective communication in health care.“The Effect of SBAR Communication Program on Nursing Students' Clinical Decision Making and Medical Error Awareness Levels: A Mixed Method Study”is a mixed-method study in which experimental and qualitative research design was used.