Ratlarda oluşturulan nazal septal perforasyon modelindemezenkimal kök hücre uygulamasının nazal septumdaki yaraiyileşmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of mesenchymal stem cell application on nasal septal wound healing in a rat model of induced nasal septal perforation
- Tez No: 998913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN MERVAN DEĞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, ratlarda oluşturulan deneysel nazal septal perforasyon modelinde dental pulpa kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin (DP-MKH) nazal septum yara iyileşmesi ve kıkırdak rejenerasyonu üzerindeki etkilerinin ve olası doz bağımlı yanıtların değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 25 erkek rat dahil edildi. Bir rat ön çalışma için kullanıldı ve üç rat sağlıklı kontrol grubu olarak ayrıldı. Kalan 21 rat rastgele olarak Sham, 5×10⁵ DP-MKH ve 1×10⁶ DP-MKH gruplarına ayrıldı. Sağ nazal kavitede, kolumellanın yaklaşık 3 mm posteriorunda 14G intravenöz kanül kullanılarak yaklaşık 2 mm çapında tam kat septal perforasyon oluşturuldu. GFP ile işaretlenmiş 5×10⁵ veya 1×10⁶ DP-MKH ekilmiş doku iskeleleri perforasyon bölgesine yerleştirildi. Postoperatif 14. günde septum tümüyle çıkarılarak makroskopik ve histopatolojik olarak değerlendirildi. BULGULAR: Makroskopik olarak perforasyon boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamamış olmasına rağmen tam kapanan tek perforasyon 1×10⁶ DP- MKH grubunda görüldü. Histopatolojik analizlerde, MKH uygulanan gruplarda epitel rejenerasyonu, epitel dejenerasyonu, fibroblast varlığı, kollajen birikimi, kapiller yoğunluk, akut inflamatuar hücre infiltrasyonu, granülasyon dokusu oluşumu ve kıkırdak rejenerasyonu parametrelerinde sham grubuna kıyasla iyileşme açısından daha olumlu farklılıklar gözlendi. Her iki DP-MKH grubunda yapılan istatistiksel analizde epitel rejenerasyonu ve granülasyon dokusu artarken, epitel dejenerasyonu ve inflamasyon azaldı. Kollajen birikimi her iki tedavi grubunda arttı. Kapiller yoğunluk ve kıkırdak rejenerasyonu ise yalnızca 1×10⁶ DP-MKH grubunda anlamlı olarak yüksek olarak saptandı. SONUÇ: DP-MKH uygulaması nazal septum yara iyileşmesini ve kıkırdak rejenerasyonunu desteklemekte olup, bu etkilerin doz bağımlı olarak arttığı görülmüştür. DP-MKH'lerin diğer MKH'lere kıyasla avantajları göz önünde bulundurulduğunda, yapılacak olan ek klinik çalışmaların da katkısıyla birlikte gelecekte kullanım potansiyeline sahip olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to evaluate the effects of dental pulp–derived mesenchymal stem cells (DP-MSCs) on nasal septal wound healing and cartilage regeneration, as well as potential dose-dependent responses, in an experimental nasal septal perforation model created in rats. MATERIALS AND METHODS: Twenty-five male rats were included in the study. One rat was used for pilot testing, and three rats were designated as healthy controls. The remaining 21 rats were randomly assigned to Sham, 5×10⁵ DP-MSC, and 1×10⁶ DP-MSC groups. A full-thickness septal perforation approximately 2 mm in diameter was created in the right nasal cavity using a 14G intravenous cannula positioned approximately 3 mm posterior to the columella. Tissue scaffolds seeded with 5×10⁵ or 1×10⁶ GFP-labeled DP- MSCs were placed into the perforation site. On postoperative day 14, the septum was completely harvested and evaluated macroscopically and histopathologically. RESULTS: Although no statistically significant difference in perforation size was observed macroscopically, the only complete closure occurred in the 1×10⁶ DP-MSC group. Histopathological analyses showed more favorable healing in MSC-treated groups compared to the sham group across parameters including epithelial regeneration, epithelial degeneration, fibroblast presence, collagen deposition, capillary density, acute inflammatory cell infiltration, granulation tissue formation, and cartilage regeneration. In both DP-MSC groups, epithelial regeneration and granulation tissue increased, while epithelial degeneration and inflammation decreased. Collagen deposition increased in both treatment groups, whereas capillary density and cartilage regeneration were significantly higher only in the 1×10⁶ DP-MSC group. CONCLUSION: DP-MSC application supports nasal septal wound healing and cartilage regeneration, and these effects were observed to increase in a dose-dependent manner. Considering the potential advantages of DP-MSCs compared to other MSC sources, they may have future clinical applicability with further supportive clinical studies.