Deneysel kornea ülseri modelinde güncel terapötik kombinasyonların neovaskülarizasyon ve iyileşme üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of current therapeutic combinations on neovascularization and healing in an experimental corneal ulcer model
- Tez No: 999101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN OKAN ŞENEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, veteriner oftalmoloji alanında en sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan kornea ülserinin medikal sağaltımına yönelik Aloe vera& Centella asiatica& Sodyum hyaluronat (ACS) ile Dekspantenol& Sodyum hyaluronat (DS) kombinasyonlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi ve bu kombinasyonların sağaltım yöntemi olarak kullanılabilirlik potansiyellerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini, 18 adet erkek Sprague Dawley ırkı rat oluşturmuştur. Her bir ratın yalnız bir gözünde (toplam 18 göz) çalışılmıştır. Korneada 2,0 mm biyopsi punch'ı ve hilal şeklinde kornea bıçağı kullanılarak derin defekt oluşturulmuştur. Operasyon sonrası hayvanlar rastgele olarak 6'şarlı üç gruba ayrılmış ve yalnızca sağ gözlerine tedavi uygulanmıştır. Tüm gruplara 7 gün boyunca günde 3 kez ofloksasin %0,3 ve ilk 3 gün analjezi amacıyla günde 2 kez tropikamid %0,5 göz damlası uygulanmıştır. Negatif kontrol (NK) grubuna bu tedavilere ek herhangi bir ajan kullanılmazken, DS grubuna ek olarak günde 3 kez Dekspantenol& Sodyum hyaluronat göz damlası, ACS grubuna ise günde 3 kez Aloe vera& Centella asiatica& Sodyum hyaluronat göz damlası uygulanmıştır. Klinik değerlendirmeler slit-lamp biyomikroskop ile yapılmış; fluorescein boyama, neovaskülarizasyon ve opasite düzeyleri kaydedilmiştir. Fluorescein bulguları gruplar arasında benzerlik gösterirken, ACS grubunda neovaskülarizasyon ve opasitenin anlamlı derecede düşük olduğu ve kornea saydamlığının daha iyi korunduğu belirlenmiştir. Histopatolojik değerlendirmede histokimyasal (H&E, Masson'un üçlü boyaması) ve immunohistokimyasal (Ki-67, FGF, VEGF) analizler gerçekleştirilmiştir. Histokimyasal bulgular, anjiyogenez, yangı, ödem ve kollajen diziliminde düzensizlik en yüksek DS grubunda, en düşük ACS grubunda görülmüştür. İmmunohistokimyasal değerlendirmede DS grubunun FGF ve VEGF H skorlarının aritmetik ortalamaları daha yüksek olsada, Kruskal–Wallis testi bu farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermiştir. Sonuç olarak, ACS tedavi grubunun hem klinik hem histopatolojik parametrelerde daha olumlu sonuçlar verdiği, DS grubunun ise kornea iyileşmesine anlamlı bir katkı sağlamadığı belirlenmiştir. Bulguların daha güçlü şekilde desteklenebilmesi için daha geniş örneklem grupları, farklı doz uygulamaları ve uzun takip süreleriyle yapılacak ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to comparatively evaluate the therapeutic effects of Aloe vera& Centella asiatica& Sodium hyaluronate (ACS) and Dexpanthenol& Sodium hyaluronate (DS) combinations in the medical management of corneal ulcers, one of the most common diseases in veterinary ophthalmology, and to investigate their potential usability as treatment options. The study material consisted of 18 male Sprague Dawley rats, with only one eye of each rat (total 18 eyes) included. A deep corneal defect was surgically created using a 2.0 mm biopsy punch and a crescent-shaped corneal knife. Following surgery, the animals were randomly divided into three groups of six, and treatments were applied to the right eye only. All groups received ofloxacin 0.3% eye drops three times daily for 7 days, and tropicamide 0.5% eye drops twice daily for the first 3 days for analgesia. In addition, the negative control (NK) group received no further treatment, the DS group received Dexpanthenol & Sodium hyaluronate eye drops three times daily, and the ACS group received Aloe vera & Centella asiatica & Sodium hyaluronate eye drops three times daily. Clinical evaluations were performed using slit-lamp biomicroscopy, recording fluorescein staining, neovascularization, and opacity scores. While fluorescein findings were comparable across groups, neovascularization and opacity were significantly lower in the ACS group, indicating better preservation of corneal transparency. Histopathological assessment included histochemical (H&E, Masson's trichrome) and immunohistochemical (Ki-67, FGF, VEGF) analyses. Histochemical findings revealed that angiogenesis, inflammation, edema, and collagen disorganization were most pronounced in the DS group and least evident in the ACS group. In immunohistochemical evaluation, mean FGF and VEGF H-scores were higher in the DS group; however, Kruskal–Wallis test results showed these differences were not statistically significant. In conclusion, the ACS treatment group demonstrated more favorable outcomes in both clinical and histopathological parameters, whereas the DS group did not provide a meaningful contribution to corneal healing. To further support these findings, future studies with larger sample sizes, different dosages, and longer follow-up periods are needed.