Koklear implantlı bireylerde odyolojik bulgular ile yaşam ve işitsel performans kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of audiological findings and quality of life and auditory performance in individuals with cochlear implants
  1. Tez No: 999102
  2. Yazar: BERNA HOŞGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Odyoloji, Audiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, koklear implantlı bireylerde odyolojik bulgular ile yaşam kalitesi ve işitsel performans kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya 18–60 yaş aralığında, koklear implant kullanan toplam 28 gönüllü dâhil edildi. Katılımcıların 15'i unilateral, 13'ü bimodal kullanıcıydı. Araştırma kapsamında serbest alan odyometrisi ve Türkçe Matrix Testi (sessiz ve gürültülü koşullar); Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi (KUİK) Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF-TR) uygulandı. Bulgulara göre KUİK toplam puanı ile WHOQOL-BREF-TR'nin fiziksel sağlık, psikolojik sağlık ve çevre alanları arasında anlamlı ilişkiler saptandı (p<0,05). Sosyal ilişkiler alanı ile yalnızca uzaysal algı alt boyutu arasında anlamlı ilişki bulundu (p<0,05). Genel yaşam kalitesi alanı ile KUİK toplam ve alt boyut puanları arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Türkçe Matrix Testi sonuçları ile KUİK ve yaşam kalitesi alanları arasında anlamlı ilişki bulunmazken, serbest alan odyometrisi yalnızca uzaysal algı alt boyutu ile anlamlı ilişki gösterdi (p<0,05).Sonuç olarak, koklear implantlı bireylerde işitsel performans ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin çok boyutlu olduğu görülmektedir. Bulgular, implant başarısının yalnızca odyometrik ölçümlerle değil, öznel işitsel performans ve yaşam kalitesi göstergeleri ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between audiological findings and quality of life and auditory performance in individuals with cochlear implants. The study included 28 cochlear implant users aged 18–60 years, of whom 15 were unilateral and 13 were bimodal users. Free-field audiometry and the Turkish Matrix Test (in quiet and noise conditions) were administered, along with the Speech, Spatial and Qualities of Hearing Scale (SSQ) and the World Health Organization Quality of Life–BREF (WHOQOL-BREF-TR).Significant correlations were found between the total SSQ score and the physical health, psychological health, and environment domains of the WHOQOL-BREF-TR (p<0.05). The social relationships domain was significantly associated only with the spatial hearing subscale (p<0.05). No significant relationships were observed between the overall quality of life domain and SSQ scores (p>0.05). While the Turkish Matrix Test results were not significantly associated with SSQ or quality of life domains, free-field audiometry showed a significant relationship only with the spatial hearing subscale (p<0.05).In conclusion, the findings indicate that the relationship between auditory performance and quality of life in cochlear implant users is multidimensional, and implant success should be evaluated using both audiometric measures and subjective assessments of auditory performance and quality of life.