Uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukuku kapsamında kültürel mirasın korunması ve devletlerin sorumluluğu
Safeguarding cultural heritage and state obligations under international humanitarian law and international human rights law
- Tez No: 999110
- Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL SİBEL SAFİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, kültürel mirasın uluslararası insan hakları hukuku ve uluslararası insancıl hukuk çerçevesindeki korunma rejimini ve bu korumanın ihlalinden doğan devlet sorumluluğunu bütüncül bir yaklaşımla incelemektedir. Araştırmanın temel sorusu, bu iki hukuk disiplininin kültürel mirası korumak için birbirini tamamlayan bir hukuki çerçeve oluşturup oluşturmadığı ve devletlerin bu alandaki yükümlülüklerinin sınırlarının ne olduğudur. Tez çalışması kapsamında literatür taraması yapılarak, uluslararası sözleşmeler, örf ve adet hukuku ve uluslararası yargı içtihatları analiz edilmektedir. Çalışma, kültürel miras korumasının nesne-merkezli bir mülkiyet anlayışından, insan onuru ve kimliğini merkeze alan hak-temelli bir paradigmaya evrildiğini ortaya koymaktadır. Uluslararası insan hakları hukuku kapsamında, kültürel yaşama katılma hakkı, eğitim hakkı, mülkiyet hakkıifade özgürlüğü, din ve inanç özgürlüğü gibi hakların kültürel mirasın korunması için temel dayanaklar oluşturduğu saptanmıştır. Uluslararası insancıl hukuk alanında ise kültürel mirasa yönelik saldırıların savaş suçu niteliğinde olduğu vurgulanmaktadır. Dolayısıyla, uluslararası insan hakları hukuku ve insancıl hukukun entegrasyonu, insanlığın kolektif hafızasını koruyacak etkili ve kapsamlı bir sorumluluk mekanizması oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis provides a holistic analysis of the protection regime for cultural heritage under international human rights law and international humanitarian law, and the state responsibility arising from its violation. The research question is whether these two legal disciplines form a complementary legal framework for protecting cultural heritage and what the limits of state obligations are in this domain. The thesis, by conducting a literature review, analyzes international treaties, customary law, and the jurisprudence of international tribunals. The study reveals that cultural heritage protection has evolved from an object-centric, property-based concept to a rights-based paradigm centered on human dignity and identity. Within international human rights law, it is established that rights such as the right to participate in cultural life, the right to education, and freedom of religion form the fundamental basis for heritage protection. In the field of international humanitarian law, regulations like the 1954 Hague Convention and the Rome Statute emphasize that attacks on cultural heritage constitute war crimes and that protection is absolute, with narrow exceptions such as“military necessity.”The thesis's main finding is that state responsibility arises not only from the direct actions of state organs but also from the breach of the“due diligence”obligation to prevent acts by third parties (e.g., terrorist organizations). In conclusion, it is argued that the integration of these two branches of law creates a comprehensive and enforceable regime of responsibility for safeguarding the common memory of humankind.