Employee in project - build an application with serverless architecture
Employee in project - serverless mimarisi ile bir uygulama geliştirme
- Tez No: 999121
- Danışmanlar: DR. ABDOLBAGHI REZAZADEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Southampton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Geleneksel şekilde, bir web uygulaması oluşturmak için, geliştiricileri uygulamalardan uzaklaştırabilecek birçok sunucu veya backend işlemleri gerektirebilir. Ancak Serverless Mimari olarak adlandırılan yeni paradigmada geliştiriciler, yönetim, dağıtım, ölçeklendirme vb. sunucu işlemlerini önemsemezler. Bu nedenle, geliştiriciler uygulamalarını daha etkili ve verimli bir şekilde geliştirmeye daha fazla odaklanabilirler. Bu nedenle, bu çalışma mevcut diğer teknolojilere kıyasla ne gibi farklılıkları olduğunu öğrenmek için bu yeni teknolojiyi keşfetmeyi amaçlamaktadır. Ardından, Serverless teknolojisi nasıl çalıştını anlamak için bu teknolojiyi kullanarak bir uygulama geliştirildi. Çalışmada öncelikle Serverless kavramını anlamak için Serverless teknolojinin incelenmesi yapılmıştır. Bu teknoloji hakkında genel bir fikir edindikten sonra, çalışmada kullanılan aracı seçmek için Serverless teknolojisi hizmeti veren servis sağlayıcıları arasında bir karşılaştırma yaptım. Ardından Serverless mimari ile oluşturulan uygulamanın gereksinimleri belirlendi. Gereksinimler belirlendikten sonra uygulamanın tasarımları ve mimarisi dikkate alınmıştır. Ardından, uygulama Amazon web servisleri ve Angular framework kullanılarak geliştirildi. Son olarak, uygulamanın belirtilen gereksinimleri karşıladığını göstermek için kara kutu yöntemiyle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In traditional way, building a web application may necessitate many server-side or backend operations, which can distract developers from the applications. However, in the new paradigm named Serverless Architecture, developers do not care about server operations like management, deployment, scaling and so forth. Hence, developers can more focus on to enhance their applications more effectively and efficiently. Therefore, this project aims to explore this new technology, to learn what differences it has compared to existing other technologies. And then, an application is built with serverless technology to understand how it works. In the project, first of all, a review serverless technology is done to understand the serverless concept. After having a general idea about the technology, I make a comparison between serverless vendors to choose the tool used in the project. And then, the requirements of the application which is built with serverless architecture are specified. After specifying the requirements, designs and the architecture of the application was taken into consideration. And then, the application was built with Amazon web services and angular. Finally, the application was tested with black box method to show it is met the requirements specified.