Türkiye'deki ince parmaklı kelerlerin taksonomik revizyonu
A taxonomic revision of thin-toed geckos in Türkiye
- Tez No: 999139
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK BÜLBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
Özet
Türkiye'deki, Mediodactylus kotschyi tür kompleksinin içerisinde yer alan pek çok popülasyon, literatürdeki çalışmalarda yalnızca morfolojik olarak incelenmiş ya da önceki yapılmış olan moleküler çalışmalardaki örnek eksikliğinden dolayı herhangi bir tür kategorisine atanamamıştır. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'deki taksonomik açıdan aydınlatılamamış M. kotschyi tür kompleksine ait popülasyonların taksonomik durumunu moleküler veriler ışığında yeniden değerlendirmektir. Bu sebeple, Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerinden incelenen bireyler üzerinde mitokondriyal ve nuklear gen bölgelerine ait DNA dizileri analiz edilmiştir ve bu diziler kullanılarak MP, ML ve BI yaklaşımları kullanılarak filogenetik incelemeler yapılmıştır. Tür ve popülasyonlar arasındaki genetik farklılaşma düzeyi p distance analizleri ile değerlendirilmiştir. Ayrıca tür sınırlandırma testleri ve moleküler saat analizleri kullanılarak taksonlar arasındaki ayrışma düzeyleri ve zamansal farklılaşma süreçleri değerlendirilmiştir. Filogenetik analizler, Türkiye'deki Mediodactylus popülasyonları arasında belirgin genetik ayrışmalar bulunduğunu ortaya koymuştur. Özellikle M. k. ponticus ile M. k. colchicus'un, birbirlerinden ve tür kompleksi içerisinde bulunan diğer türlerden filogenetik olarak açık biçimde ayrıldığı; M. k. steindachneri'nin ise M. danilewskii kladının altında yer aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many populations within the Mediodactylus kotschyi species complex in Türkiye could not be assigned to any species category in the studies in the literature due to being examined only morphologically or because of the lack of samples in previously conducted molecular studies. The aim of this thesis is to re-evaluate the taxonomic status of populations belonging to the M. kotschyi species complex in Türkiye that have not been clarified taxonomically, in the light of molecular data. For this reason, DNA sequences belonging to mitochondrial and nuclear gene regions were analyzed from individuals examined from different geographical regions of Türkiye, and phylogenetic analyses were conducted using the MP, ML, and BI approaches based on these sequences. The level of genetic differentiation between species and populations was evaluated using p-distance analyses. In addition, the levels of divergence and temporal differentiation processes among taxa were evaluated using species delimitation tests and molecular clock analyses. The phylogenetic analyses revealed that there are distinct genetic divergences among Mediodactylus populations in Türkiye. In particular, M. k. ponticus and M. k. colchicus were found to be clearly separated phylogenetically from each other and from the other taxa within the species complex, whereas M. k. steindachneri was nested within the M. danilewskii clade.