Investigation of using nano-silica, fly ash, and perlite powder in cementitious mixtures for grouting columns
Enjeksiyon kolonları için çimento esaslı karışımlarda nano-silika, uçucu kül ve perlit tozu kullanımının araştırılması
  1. Tez No: 999504
  2. Yazar: MEHMET EMİN YETİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GÜLLÜ, PROF. DR. NİHAT ATMACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnşaat mühendisliğinde yapı malzemelerinin sürdürülebilirlik potansiyelinin artırılmasına yönelik çalışma yapılmıştır. Atık ve yenilikçi malzemelerin yapı ve inşaat uygulamalarında kullanılmasıyla hem zararlı çevresel etkilerin azaltılması hem de kaynak verimliliğinin sağlanması dikkate alınmıştır. Bu tez kapsamında, zemin iyileştirme yöntemlerinden biri olan enjeksiyon teknolojisinde sürdürülebilir malzeme kullanımının uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, enjeksiyon kolonlarının imalatında kullanılan çimento esaslı grout karışımları üzerinde yürütülen deneysel araştırmalarda çimentoya belirli oranlarda ilave edilen nano-silika, uçucu kül ve perlit tozunun karışım özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sıkıştırma enjeksiyonu özelinde nano-silika ve uçucu kül katkılarının, genel enjeksiyon uygulamalarında ise perlit tozu katkısının performansa olan etkileri araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar kapsamında çimentolu grout karışımlarının reolojik, akışkanlık ve mekanik özellikleri değerlendirilmiştir. Bu kapsamdaki deneyler; reoloji için kayma gerilimi, görünür viskozite, akma gerilimi ve plastik viskozite; akışkanlık için mini-slump, Marsh hunisi, çökelme ve priz süresi; mekanik için ise yoğunluk, UCS ve UPV testlerini içermektedir. Elde edilen bulgular, sürdürülebilir katkı malzemelerinin çimentolu enjeksiyon karışımlarında kullanılabilirliğini ve bu malzemelerin grout performansına genel olarak olumlu katkı sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the field of civil engineering, studies aimed at enhancing the sustainability potential of construction materials have gained significant importance in recent years. In this context, the utilization of waste and innovative materials in construction applications has become a research focus for reducing harmful environmental impacts and improving resource efficiency. Within the scope of this thesis, the applicability of sustainable material uses in grouting technology, one of the ground improvement methods, has been evaluated. Experimental investigations were carried out on cement-based grout mixtures used in the production of grouting columns, focusing on the effects of adding nano-silica, fly ash, and perlite powder to the cement in specific proportions. The effects of nano-silica and fly ash were particularly examined in compaction grouting applications, while the influence of perlite powder was investigated in general grouting practices. The experimental studies assessed the rheological, fluidity, and mechanical properties of the cementitious grout mixtures. The experimental program included tests such as shear stress, apparent viscosity, yield stress, and plastic viscosity for rheological evaluation; mini slump, the Marsh funnel, bleeding, and setting time for fluidity assessment; and density, UCS, and UPV for mechanical characterization. The findings indicated that the use of these sustainable additive materials in cementitious grouting mixtures is feasible and that they generally have a positive effect on grout performance.