Renal transplantasyon donör hastaların postoperatif dönemde kreatinin artışında; laboratuvar tetkikleri, radyolojik görüntülemeler, nükleer tıp görüntülemeleri ve demografik faktörlerin rolü
The role of laboratory tests, radiological imaging, nuclear medicine imaging, and demographic factors in creatinine increase in renal transplant donor patients during the postoperative period
  1. Tez No: 999603
  2. Yazar: ÖMER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM USALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, canlı böbrek donörlerinde nefrektomi sonrası gelişen kreatinin artışı ile demografik özellikler, laboratuvar parametreleri, radyolojik görüntüleme bulguları ve nükleer tıp görüntüleme sonuçları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, 01 Ocak 2020 ile 19 Eylül 2025 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde renal transplantasyon amacıyla canlı böbrek donörü olan 18 yaş ve üzeri 120 birey dahil edilmiştir. Demografik veriler, biyokimyasal parametreler, renal doppler ultrasonografi bulguları ile DMSA ve DTPA nükleer tıp görüntülemeleri hastane bilgi sisteminden elde edilmiştir. Serum kreatinin ve tahmini glomerüler filtrasyon hızı değerleri preoperatif dönem ile postoperatif 1. gün, 1. ay, 3. ay ve 1. yıl zaman noktalarında değerlendirilmiştir. Parametreler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon analizi ile incelenmiştir. Bulgular: Nefrektomi sonrası erken dönemde serum kreatinin düzeylerinde artış gözlenmiş ve izlem sürecinde değerlerin stabil bir düzeye ulaştığı saptanmıştır. Demografik faktörler ile kreatinin düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Renal ultrasonografi ile ölçülen böbrek boyutları ile kreatinin değişimleri arasında genel olarak anlamlı korelasyon saptanmamıştır. Benzer şekilde DMSA ve DTPA ile değerlendirilen split renal fonksiyon değerleri ile kreatinin değişimleri arasında anlamlı ilişki izlenmemiştir. Sonuç: Canlı böbrek donörlerinde nefrektomi sonrası erken dönemde görülen kreatinin artışı büyük ölçüde fizyolojik adaptasyon sürecine bağlıdır. Çalışmamızda demografik, radyolojik ve nükleer tıp parametreleri ile kreatinin değişimleri arasında güçlü ve tutarlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu nedenle canlı böbrek donörlerinde renal fonksiyon değerlendirmesinin klinik, biyokimyasal ve görüntüleme bulgularının birlikte ele alındığı bütüncül bir yaklaşımla yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between creatinine increase after nephrectomy in living kidney donors and demographic characteristics, laboratory parameters, radiological imaging findings, and nuclear medicine imaging results. Materials and Methods: This retrospective study included 120 individuals aged ≥18 years who were living kidney donors for renal transplantation at Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital between January 1, 2020 and September 19, 2025. Demographic data, biochemical parameters, renal Doppler ultrasonography findings, and DMSA and DTPA nuclear medicine imaging results were obtained from the hospital information system. Serum creatinine and estimated glomerular filtration rate were evaluated preoperatively and on postoperative day 1, month 1, month 3, and year 1. Relationships between variables were analyzed using Spearman correlation analysis. Results: Serum creatinine levels increased in the early period after nephrectomy and reached a stable level during follow-up. No significant relationship was found between demographic factors and creatinine levels. Kidney size measured by renal ultrasonography showed no significant correlation with creatinine changes. Similarly, no significant association was observed between creatinine changes and split renal function values obtained from DMSA and DTPA imaging. Conclusion: The early increase in creatinine after nephrectomy in living kidney donors is largely related to physiological adaptation. No strong association was found between creatinine changes and demographic, radiological, or nuclear medicine parameters. Therefore, renal function evaluation in living kidney donors should be performed using a comprehensive approach including clinical, biochemical, and imaging findings.