Metastatik kastrasyon refrakter prostat kanseri 1. basamak tedavisinde dosetaksel, enzalutamid ve abirateron tedavisi: Gerçek yaşam verisi
Treatment of metastatic castration-resistant prostate cancer in thefirst-line setting with docetaxel, enzalutamide, and abiraterone: Real-world data
  1. Tez No: 999605
  2. Yazar: GÖZDE ÖZAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Özay, G. Metastatik Kastrasyon Refrakter Prostat Kanseri 1. Basamak Tedavisinde Dosetaksel, Enzalutamid ve Abirateron Tedavisi: Gerçek Yaşam Verisi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025. Prostat kanseri, dünya çapında erkeklerde en sık görülen maligniteler arasında üst sıralarda yer almaktadır. Çalışmamız metastatik kastrasyon refrakter prostat kanseri 1. Basamak tedavisinde dosetaksel, enzalutamid ve abirateron tedavisi uygulanan hastalarda tedavi etkinliğini ve yan etkilerini incelemeyi ve gerçek yaşam verilerine ulaşmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya Ocak 2010 – 2023 tarihleri arasında ESOGÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji polikliniğine başvuran metastatik kastrasyon refrakter prostat kanseri 1. basamak tedavisinde dosetaksel, enzalutamid veya abirateron tedavisi uygulanan 135 hasta dahil edildi. Çalışma kriterlerine uyan hastaların patoloji raporları ve görüntülüme sonuçlarına bakılarak; yaş, performans skoru, gleason skoru, prostatektomi, orşiektomi, nöral invazyon (NI), metastaz varlığı, eşlik eden kronik hastalıklar, dosetaksel, enzalutamid ve abirateron kullanımı sonrası hematolojik ve non-hematolojik yan etkileri, progresyonsuz ve genel sağkalım süreleri ile mortalite durumu araştırıldı. Çalışmaya metastatik kastrasyon refrakter prostat kanseri birinci basamak tedavisinde 74 (%54,8) dosetaksel, 30 (%22,2) enzalutamid, 31(%23,0) abirateron tedavisi uygulanan 135 hasta dahil edilmiştir. Birinci basamak tedavide PS, dosetaksel alanlarda 15,718±1,783 ay, enzalutamid alanlarda 20,285±2,687 ay, abirateron alanlarda 18,774±2,769 ay p=0,290; GS, dosetaksel alanlarda 27,666 ± 3,190 ay, enzalutamid alanlarda 34,339±8,048 ay, abirateron alanlarda 20,797±2,933 ay p=0,546 olarak bulunmuştur. Tüm hastalarda hematolojik ve non-hematolojik yan etkiler tespit edildi. Tek değişkenli analizde viseral metastaz olmaması (p=0,044), karaciğer metastazı olmaması (p=0,025), metastaz bölge sayısının az olması (p=0,043), PSA yanıtının olması (p=0,002) istatistiksel olarak daha uzun PS ile ilişkili bulunmuştur. Çok değişkenli analizlerde Gleason skoru yüksek olması hem PS hem de GS ile istatistiksel anlamlı bir ilişki saptandı (PS için p=0,007; GS için p=0,047). PSA yanıtının olması hem PS hem de GS ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (PS için p=0,002; GS için p=0,000).
Özet (Çeviri)
Ozay, G. Treatment of Metastatic Castration-Resistant Prostate Cancer in the First-Line Setting with Docetaxel, Enzalutamide, and Abiraterone: Real-World Data. Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Eskisehir, 2025. Prostate cancer ranks among the most common malignancies in men worldwide. The aim of our study is to investigate treatment efficacy and adverse effects, and to obtain real-world data from patients receiving docetaxel, enzalutamide, or abiraterone as first-line therapy for metastatic castration-resistant prostate cancer (mCRPC). A total of 135 patients who presented to the ESOGÜ Faculty of Medicine Medical Oncology outpatient clinic between January 2010 and 2023 and who received docetaxel, enzalutamide, or abiraterone as first-line treatment for mCRPC were included in the study.By reviewing pathology reports and imaging results of patients meeting the study criteria, the following parameters were evaluated: age, performance score, Gleason score, history of prostatectomy or orchiectomy, neural invasion (NI), presence of metastasis, accompanying chronic diseases, hematologic and non-hematologic adverse effects following docetaxel, enzalutamide, and abiraterone therapy, progression-free and overall survival times, and mortality status.Among the 135 patients included in the study, 74 (54.8%) received docetaxel, 30 (22.2%) received enzalutamide, and 31 (23.0%) received abiraterone as first-line therapy. In first-line treatment, progression-free survival (PS) was 15.718±1.783 months for docetaxel, 20.285±2.687 months for enzalutamide, and 18.774±2.769 months for abiraterone (p=0.290). Overall survival (OS) was 27.666±3.190 months for docetaxel, 34.339±8.048 months for enzalutamide, and 20.797±2.933 months for abiraterone (p=0.546). Hematologic and non-hematologic adverse effects were observed in all patients. In univariate analysis, absence of visceral metastasis (p=0.044), absence of liver metastasis (p=0.025), having fewer metastatic sites (p=0.043), and achieving a PSA response (p=0.002) were statistically associated with longer PS. Higher Gleason score was significantly associated with both PS (p=0.007) and OS (p=0.047). Achieving a PSA response was also significantly associated with both PS (p=0.002) and OS (p=0.000).