Akıllı telefonlarda bulunan konum belirleme yöntemleri, üretilen konum verisinin kullanılabilirliği ve teknolojik gelişimi
The evaluation of positioning methods in smart phones, usability in mapping and technological development
  1. Tez No: 999702
  2. Yazar: AHMET CEM ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET COŞKUN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanoğlunun yaşadığı bölgeyi konumlandırmak, tarif etmek ve planlamak istemesiyle başlayan haritacılık; günümüz teknolojisi doğrultusunda çok hızlı gelişen, değişen ve ürün kataloğu sürekli yenilenen sektörlerden birisidir. Günümüzde, teknolojinin hayatımıza kattığı önemli kazanımlardan birisi de akıllı telefonlardır. Akıllı telefonlar ve bu telefonlarda yer alan uygulamalar günlük hayatımızın yanında iş hayatımızı da etkisi altına almaktadır. Bu uygulamalarla yeni sektörler oluşturulurken; teknolojiye ayak uyduramayan bazı sektörler de ömrünü tamamlamaktadır. Akıllı telefonlar kazandıkları teknolojik özelliklerle haritacılık mesleğine ve ilgili sektörlerine yeni bakış açıları katmaktadır. Akıllı telefonlar özellikle el tipi GNSS alıcıları olarak bilinen tek frekanslı GNSS alıcılarının hızla yerini almaktadır. Bu çalışma akıllı telefonlarda bulunan GPS sensörlerini kullanan bazı uygulamaların sağladığı konumsal verilerin, el tipi GNSS alıcısı kullanımını gerektiren bazı harita sektörlerindeki veya alt sektörlerindeki kullanılabilirliğinin araştırılmasını amaçlar. Çalışma aynı zamanda, akıllı telefonlardaki GPS tabanlı uygulamaların kullanıcılara sağladığı doğruluk ve hassasiyetin kullanım alanları ile sektörler için yeterli olup olmadığını araştırarak çözüm önerileri sunmaktadır. Bu çalışmada mobil cihazlardaki konum verisi teknolojisinin zamansal değişimine de yer verilmektedir. Ayrıca gelecekte mobil cihazların konum verisi üretmekte nereye geleceğinin öngörüsü oluşturulmak istenmektedir. Çalışmanın amaçları arasında, akıllı telefonlardaki GPS / GNSS uygulamalarının çalışma prensiplerini analiz ederek akıllı telefonlar ile elde edilen konum bilgisine etki eden faktörlerin belirlenmesi de mevcuttur. Bu faktörler dikkate alınarak yeni uygulamaların geliştirilmesine katkı sağlanabilir ve aynı faktörlerin gözlemlendiği bölgelerde hatalı ölçüm yapılması engellenebilir.
Özet (Çeviri)
Cartography, which begins with the desire to locate, describe and plan the region where humankind lives; It is one of the sectors that rapidly develops and changes in line with today's technology and whose product catalog is constantly renewed. Today, one of the important gains that technology brings to our lives is smart phones. Smart phones and the applications on these phones affect our business life as well as our daily life. While creating new sectors with these applications; some sectors that cannot keep up with technological development are also completing their lifetime. Smart phones add new perspectives to the cartography profession and related sectors with the technological features they have gained. Smartphones are particularly rapidly replacing single-frequency GNSS receivers known as handheld GNSS receivers. This study aims to investigate the usability of the positional data provided by some applications using GPS sensors in smartphones in some mapping sectors or sub-sectors that require the use of a hand-held GNSS receiver. The study also offers solutions by investigating whether the accuracy and precision provided by GPS-based applications in smartphones are sufficient for the usage areas and sectors. In this study, the temporal change of location data technology in mobile devices is also included. In addition, it is desired to create a prediction that mobile devices will come to produce location data in the future. Among the aims of the study: Analyzing the working principles of GPS / GNSS applications in smartphones, it is also included to determine the factors affecting the location information obtained by smartphones. By taking these factors into consideration, it can be contributed to the development of new applications and erroneous measurements can be prevented in areas where the same factors are observed.