Kedi ve köpeklerde uzun kemik kırıkları: Osmaniye hayvan barınağı verilerinin retrospektif analizi (2022-2024)
Classification of long bone fractures in cats and dogs admitted to the Osmaniye animal shelter
  1. Tez No: 999705
  2. Yazar: ÜMİT YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TAYER İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2022–2024 yılları arasında Osmaniye Hayvan Barınağı'na getirilen kedi ve köpeklerde uzun kemik kırıklarının sınıflandırılmasını amaçlamaktadır. Toplam 321 olgu değerlendirilmiş ve bu olguların radyografik görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmada, kırıkların tür, yaş, cinsiyet, kırık tipi, anatomik lokalizasyon ve kırık çizgisine göre dağılımı değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, trafik kazaları, düşme ve ezilme gibi travmaların kedi ve köpeklerde uzun kemik kırıklarının en önemli nedenleri arasında yer aldığını göstermiştir. Kırıkların büyük kısmı femur, tibia ve humerus kemiklerinde yoğunlaşmış olup, türler arasında kırık tipi ve lokalizasyonu bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu çalışma, sahipsiz hayvanlarda travmatik kırıkların epidemiyolojik özelliklerini ortaya koyarak, veteriner cerrahi uygulamalarında ve travma önleme stratejilerinde yol gösterici olmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, bu çalışma sahipsiz hayvanlarda ortopedik travmaların kırık şekillerini, tedavi planlaması ve klinik yaklaşımların geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to classify long bone fractures in cats and dogs admitted to the Osmaniye Animal Shelter between 2022 and 2024. A total of 321 cases were evaluated retrospectively based on radiographic findings. The distribution of fractures was analyzed according to species, age, sex, fracture type, anatomical localization, and fracture pattern. The results revealed that traffic accidents, falls, and crush injuries were the leading causes of long bone fractures in cats and dogs. Most fractures occurred in the femur, tibia, and humerus, with statistically significant differences between species in terms of fracture type and localization. This study aims to elucidate the epidemiological characteristics of traumatic fractures in stray animals, thereby providing valuable insights for veterinary surgical practices and the development of effective trauma prevention strategies. Furthermore, it seeks to contribute to the advancement of treatment planning and clinical approaches by analyzing the fracture patterns associated with orthopedic traumas in stray animal populations.