20. yüzyıl İngiltere'sinde Claude Flight örneğinde linol baskı
Linoprinting in 20th century England: the example of Claude Flight
  1. Tez No: 999798
  2. Yazar: GÜLİSTAN GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. CEREN BULUT YUMRUKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, 20. yüzyıl İngiltere'sinde linol baskı tekniğinin gelişimini Claude Flight özelinde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Flight'ın linol baskı eserlerindeki hız ve hareket unsurlarının görsel etkisi, dönemin sosyal, kültürel ve politik bağlamı içerisinde ele alınmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde, 20. yüzyıl Britanya'sının sosyo-kültürel ve politik atmosferi incelenmektedir. Sanayi Devrimi sonrası yaşanan toplumsal dönüşümler, Fütürizm ve Vortisizm gibi dönemin önemli sanat akımları ve İngiltere'deki sanat ve tasarım okullarının gelişimi bu bölümde ele alınan başlıca konular arasındadır. İkinci bölümde, yüksek baskı teknikleri olan ağaç baskı ve ağaç oyma ile linol baskı tekniğinin ortaya çıkışı, tarihsel gelişimi ve teknik özellikleri açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde ise Claude Flight'ın biyografisi, sanatsal yaklaşımı ve linol baskıyı popülerleştirmedeki öncü rolü incelenmektedir. Ayrıca Cyril Power, Sybil Andrews ve Lill Tschudi gibi Grosvenor Modern Sanat Okulu sanatçılarının eserleri ve ortak estetik anlayışları analiz edilmektedir. Araştırmada literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Flight ve Grosvenor Okulu sanatçılarının modern kent yaşamının hız, ritim ve hareket gibi temel dinamiklerini linol baskı tekniği aracılığıyla başarıyla görselleştirdiğini ortaya koymaktadır. Flight'ın sanatı geniş kitleler için erişilebilir kılma ve demokratikleştirme vizyonu, bu sanatsal hareketin temel felsefesini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the development of linoleum printing in 20th-century England, focusing specifically on Claude Flight. The study analyzes the visual impact of speed and movement in Flight's linoleum prints within the social, cultural, and political context of the period. The first part of the research examines the socio-cultural and political atmosphere of 20th-century Britain. The social transformations following the Industrial Revolution, significant art movements of the period such as Futurism and Vorticism, and the development of art and design schools in England are among the main topics covered in this section. The second part explains the emergence, historical development, and technical characteristics of relief printing techniques such as woodblock printing, woodcut, and linoleum printing. The third part examines Claude Flight's biography, artistic approach, and pioneering role in popularizing linoleum printing. Furthermore, the works and shared aesthetic understandings of artists from the Grosvenor School of Modern Art, such as Cyril Power, Sybil Andrews, and Lill Tschudi, are analyzed. This research utilized a literature review method. The findings reveal that artists from the Flight and Grosvenor Schools successfully visualized the fundamental dynamics of modern urban life, such as speed, rhythm, and movement, through the linocut technique. Flight's vision of making art accessible and democratizing it for a wider audience formed the core philosophy of this artistic movement.