Türkiye'de sanal influencerların instagram'da içerik üretim stratejileri: Alin, Alara X ve Seren Ay üzerine bir içerik analizi
Instagram content creation strategies of virtual influencers in Turkey: A content analysis of Alin, Alara X and Seren Ay
- Tez No: 999887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BENAN DONDURUCU DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Günümüzde özellikle yapay zekâ (YZ) temelli teknolojilerin hızla gelişmesi, günlük yaşam pratiklerinde köklü değişikliklere yol açmakta olup dijital iletişim biçimlerini yeniden şekillendirmiştir. Özellikle sosyal medya platformlarında yer alan geleneksel insan merkezli influencer anlayışı giderek yerini bilgisayar destekli imgeleme (CGI) teknolojileriyle oluşturulan yapay zekâ temelli influencerlara (virtual influencers) bırakmaktadır. Bu teknolojiler neticesinde influencer olgusunun kapsamı ve işlevi yeniden şekillenmektedir. Bu bağlamda, bu araştırmanın temel amacı Türkiye'de faaliyet gösteren yapay zekâ destekli sanal influencerlardan Alin, Alara X ve Seren Ay'ın Instagram platformundaki gönderileri aracılığıyla içerik üretim stratejilerini incelemektir. Bu çalışma, söz konusu sanal karakterlerin hangi tür içeriklerle takipçileriyle etkileşime geçtiğini, takipçi kitleleriyle olan etkileşim dinamiklerini nasıl şekillendirdiklerini ve dijital kimliklerini hangi temalar üzerinden inşa ettiklerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda, Instagram'da Alin, Alara X ve Seren Ay'ın 01.01.2025 ve 31.12.2025 tarihleri arasında bir yıllık dönemde gerçekleştirdikleri paylaşımlar konu, biçimsel yapı, içerik üretim stratejileri, etkileşim düzeyleri kriterleri bağlamında nitel ve nicel içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Alara X'in Instagram içerik stratejisinin önemli bir bölümünün YouTube video bağlantıları, marka iş birlikleri ve ünlü iş birlikleri odaklı paylaşımlardan oluştuğu tespit edilmiştir. Televizyon programları ve tanınmış isimlerin yer aldığı içeriklerin erişim ve görünürlük düzeyini yükselttiği saptanmıştır. İncelenen bir diğer sanal influencer Alin Instagram'da daha çok ticari marka iş birlikleri ile öne çıksa da yaşam tarzı, kurgusal hikâye paylaşımlarına yer verdiği saptanmıştır. Seren Ay'ın ise Instagram içerik stratejisi, çoğunlukla kişisel hikayeler ve teknoloji odaklı paylaşımlar etrafında şekillendiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda, analiz edilen üç sanal influencerın Instagram'da içerik üretim stratejilerinin farklılık gösterdiği, farklı takipçi gruplarına yönelik olarak çeşitlendiği ve dijital birer varlık olan bu influencerların kimlik inşası biçiminin sabit olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid development of artificial intelligence (AI)–based technologies has led to fundamental transformations in everyday life practices and has reshaped digital communication forms. In particular, the traditional human-centered influencer concept on social media platforms is increasingly being replaced by AI-based influencers (virtual influencers) created through computer-generated imagery (CGI) technologies. As a result of these technologies, the scope and function of the influencer phenomenon are being redefined. In this context, the main aim of this study is to examine the content production strategies of AI-supported virtual influencers operating in Turkey—Alin, Alara X, and Seren Ay—through their posts on the Instagram platform. The study aims to analyze the types of content through which these virtual characters engage with their followers, how they shape interaction dynamics with their audiences, and through which themes they construct their digital identities. Accordingly, the Instagram posts shared by Alin, Alara X, and SerenaySeren Ay over a one-year period between January 1, 2025, and December 31, 2025, were analyzed using qualitative and quantitative content analysis methods. The analysis was conducted based on criteria such as topic, formal structure, content production strategies, and engagement levels. The findings reveal that a significant portion of Alara X's Instagram content strategy consists of YouTube video links, brand collaborations, and celebrity-focused collaborations. It was determined that content featuring television programs and well-known public figures increases reach and visibility levels. Another virtual influencer examined, Alin, stands out primarily through commercial brand collaborations on Instagram; however, it was also found that lifestyle-oriented and fictional storytelling posts are included in her content. Seren Ay's Instagram content strategy, on the other hand, was found to be largely shaped around personal narratives and technology-focused posts. In this context, the analysis indicates that the Instagram content production strategies of the three virtual influencers differ from one another, diversify according to different follower groups, and that the identity construction practices of these influencers—as digital entities—are not fixed.