Türkiye anayasalcılık deneyimi ışığında suistimalci anayasalcılık
Abusive constitutionalism in light of Turkey's experience with constitutionalism
- Tez No: 999917
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, demokratik düzenin anayasa değişikliği mekanizmaları aracılığıyla suistimalci amaçlarla aşındırılmasını ifade eden“suistimalci anayasalcılık”(abusive constitutionalism) kavramını ve bu olgunun Türkiye'nin anayasalcılık deneyimindeki izdüşümlerini incelemektedir. Günümüzde demokrasiler, doğrudan ve ani müdahalelerle ortadan kaldırılmaktan ziyade içeriden ve zamanla aşındırılan süreçlerle karşı karşıyadır. Bu süreçte anayasa yapımı, anayasa değişiklikleri ve anayasa-altı yasal düzenlemeler gibi normatif araçların yanı sıra; anayasal denetim mekanizmaları da iktidarın gücünün pekiştirilmesi amacıyla kullanılabilmektedir. Anayasalcılığın temelini oluşturan iktidarın sınırlandırılması ilkesi, günümüzde kurucu iktidar yetkisinin manipüle edilmesiyle tersine çevrilmekte, böylece anayasal mekanizmalar iktidarı denetlemek yerine onun gücünü pekiştiren araçlara dönüşmektedir. Tarihsel süreçte kuvvetler ayrılığı ve hukuk devleti gibi ilkelerin ulusötesi düzeyde yarattığı olumlu etkileşim, bugün yerini antidemokratik uygulamaların yayılımına bırakma eğilimindedir. Bu bağlamda, Doğu Avrupa ve Latin Amerika örneklerinde gözlemlenen suistimalci yöntemlerin mekânsal ve zamansal boyutuyla analiz edilmesi, Türkiye'deki benzer eğilimlerin kuramsal bir çerçevede anlamlandırılması açısından kritik bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of 'abusive constitutionalism,' which refers to the erosion of the democratic order through constitutional amendment mechanisms for abusive purposes, and explores the reflections of this phenomenon within Turkey's constitutional experience. Today, democracies face processes of internal and gradual erosion rather than being abolished through direct and sudden interventions. In this process, normative tools such as constitution-making, constitutional amendments, and sub-constitutional legal regulations, as well as constitutional review mechanisms, can be utilized to consolidate the power of the incumbent. The principle of limiting power, which forms the bedrock of constitutionalism, is being reversed today through the manipulation of constituent power; thus, constitutional mechanisms are transformed into instruments that reinforce power instead of checking it. The positive transnational interaction historically created by principles such as the separation of powers and the rule of law now tends to give way to the proliferation of anti-democratic practices. In this context, analyzing the abusive methods observed in Eastern European and Latin American examples within their spatial and temporal dimensions is of critical importance for understanding similar trends in Turkey within a theoretical framework.