Dünya miras alanları ve koruma sorunları: Filistin, hebron / al-khalil tarihi kent merkezi örneği
World heritage sites and conservation issues: Case of palestine, hebron / Al-khalil historical city center
- Tez No: 999996
- Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
Özet
Kültürel miras, bir toplumun kimliğini ve sürekliliğini tanımlayan maddi ve manevi değerlerin bütünüdür. Ancak, tarihi kent merkezlerinin maruz kaldığı çevresel bozulma, sosyo-ekonomik değişimler ve siyasi istikrarsızlık gibi çok katmanlı tehditlerden dolayı bu miras yok olma riski ile karşı karşıyadır. Bu neden ile, kültürel mirasın korunması, fiziksel korumanın ötesine geçerek alanın somut ve somut olmayan kültürel mirasını, sosyal dokusunu ve canlılığını kapsayacak şekilde bütüncül olmalıdır. Bu araştırma, Filistin Batı Şeria'da Hebron / Al-Khalil Tarihi Kent Merkezi'nin bir Dünya Miras Alanı ve işgal güçlerinin sistematik tehditleri nedeni ile Tehlike Altında Dünya Miras Alanı statüsünü sahip olarak karşı karşıya kaldığı koruma sorunlarını çok boyutlu bir şekilde analiz etmek, kültürel sürekliliğini sağlamak ve alanı canlandırmak amacı ile koruma önerilerinin geliştirilmesini hedeflemektedir. Bu kapsamda, kültürel miras, kentsel sit koruma, uluslararası belgelerde koruma kavramlarına değinilerek, araştırma alanı olan Al-Khalil Tarihi Kent Merkezi'nde gerçekleştirilen arazi etüt çalışmaları sonucunda koruma sorunları; doğal, insan ve işgal kaynaklı olarak sınıflandırılmıştır. Araştırma alanında yer alan kültürel değerlerin sürdürülebilirliğinin sağlamak ve alanı hayalet kent riskinden uzaklaştırmak için SWOT analizi değerlendirmesi kullanarak öneriler geliştirilmiştir. Bulgular, alandaki koruma sorunlarını başlıca tehditleri; fiziksel bozulma, yönetimsel yetersizlikler ve sosyo-ekonomik durgunluk olarak tespit ederken, alanın güçlü tarihi dokusu, özgün karakteri ve Dünya Mirası statüsünü ise birer fırsat olarak değerlendirmektedir. Araştırmanın temel katkısı, bu analizlere dayanarak fiziksel koruma, yönetim mekanizmaları ve sosyo-ekonomik canlandırma doğrultusunda bütünleşik bir koruma yaklaşımı önermesidir.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage constitutes the tangible and intangible values that define the identity and continuity of a society. However, this heritage faces the risk of disappearance due to multifaceted threats, such as environmental degradation, socio-economic changes, and political instability, which historic city centers often confront. Therefore, the preservation of cultural heritage should extend beyond physical safeguarding and adopt a holistic approach that encompasses cultural heritage, as well as the social fabric and vitality of the area. This research aims to analyze the multidimensional conservation challenges of the Hebron/Al-Khalil Historic City Center in the Palestinian West Bank - a UNESCO World Heritage Site simultaneously designated as a World Heritage Site in Danger, due to systematic threats from occupation. Furthermore, it seeks to develop proposals to ensure cultural continuity and revitalize the area. The study discusses key concepts related to cultural heritage, urban site conservation, and conservation frameworks outlined in international documents. Based on field studies, conservation problems in Al-Khalil Historic City Center are categorized as natural, human-induced, and occupation-induced. To ensure the sustainability of the cultural values in the study area and prevent it from becoming a ghost town, recommendations were formulated via SWOT analysis. Findings identify physical deterioration, administrative deficiencies, and socio-economic stagnation as primary threats to conservation, while recognizing the robust historical fabric, unique character, and World Heritage status as key opportunities. The core contribution of this research lies in proposing an integrated conservation approach, grounded in these analyses, that addresses physical conservation, management mechanisms, and socio-economic revitalization.