Çin Halk Cumhriyeti'nin azınlıklar politikası
People's Republic China's minories policy
- Tez No: 100006
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÖNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Çin Halk Cumhuriyeti'nin azınlıklara yönelik politikası irde lenmiştir. Konunun iyi anlaşılabilmesi için giriş kısmında (kısaca) Çin Halk Cum huriyeti'nin siyasi, askeri, ekonomik ve anayasal düzeni ile ilgili bilgi verilmiştir. Ayrıca çalışmamızda, ağırlıklı olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nin Uygur Türklerine yönelik politikası incelendiği için, giriş kısmında Uygur Türklerinin kısaca tarihine yer verilmiştir. Birinci bölümde ise Çin Halk Cumhuriyeti'nin 1949' da Doğu Tür kistan'ı işgal etmesinden bu yana Uygur Türklerine yönelik politikası siyasi, eko nomik, eğitim ve kültürel boyutları ile ele alınmıştır. Bu bölümde yine Uygur Türk lerinin Çin'in politikasına karşı gösterdiği olumlu veya olumsuz tepkileri hukuki ve yasal dayanakları ile incelenmiştir. İkinci bölümde ise Çin Halk Cumhuriye- ti'ndeki önde gelen azınlıklardan, Tibetler, Moğollar, Zhuanglar ve Tunganlar (Müslüman Çinliler)'lara yönelik devlet politikası ve bu politikanın sonuçları üze rinde durulmuştur. Ayrıca bu bölümde yukarıda adı geçen azınlıklar hariç, sayısal olarak daha az olmakla beraber fazla ön plana çıkmayan diğer azınlıkların durum ları kısa olarak ele alınmıştır. Sonuç kısmında ise Çin Halk Cumhuriyeti'nin tarih boyunca, günümüzdeki gibi“bütünlük”içinde çok ulusların bir arada yaşadığı bir devlet olmadığına dik kat çekilmiştir. Böyle bir geçmişe sahip olan Çin, Çin Komünist Partisi'nin fazla sıyla merkeziyetçi, totoüter rejimi devam ettirmekte içeride ve dışarıda pek çok zor luklarla karşı-karşıya kalmaktadır. Mevcut rejimin demokratikleşme sürecine girmesi halinde önde gelen azınlıkların bağımsızlık yoluna gidebileceği üzerinde durulmuştur. 90
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The policy of the Republic of Chinas' People towards to minority is studied in that research. To make known this matter, an introductory information on political, military, economical and constitutional state of Republic of Chinas' People was given. Since that research deals with the policy towards to Uygurs, the history of Uygurs is summed up in the introductory chapter. The policy of the Republic of Chinas' People towards Uygurs is examined with the multidimensional aspects as economical, political, educational and cultural from the invasion of Republic of Chinas' People on the East Türkistan in 1949 in the first chapter. The positive and negative responses of Uygurs of Uygurs to the policy of Republic of Chinas' People in terms of legality and taw too. The state policy of the Republic of Chinas' People towards the other well-known minorities as Tibetian, Mongollians, Zhaungs and Tungans (Muslim Chineses) was studied in the second chapter. In addition, the state of the other minorities that are not stated here and whose population is very low is examined briefly in this chapter. It is pointed out that Republic of Chinas' People was not a uniter state where the different minorities and people lived in integration like today as stated in the last chapter of this study. With this kind of history, China follows the very centralized and absolute regime of the Communist Party and came to across many difficulties inside and outside. If this existent regime is democraticised, the minorities could have independency from Republic of Chinas' People. 91