Çin'de azınlıklar ve azınlık eğitimi
Minorities in China and minority education
- Tez No: 240205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN MACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, Sociology, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çin'deki azınlıklar ve azınlık eğitimi bu çalışmanın araştırma konusudur. Bu çalışma Çin'deki azınlıklar ve azınlık eğitimi hakkında en temel bilgileri sağlayacaktır. İlk önce Çin'de yaşayan azınlıkların kim olduğu, Çin'in hangi bölgelerinde nasıl yaşadığı, nüfusları, dilleri ve dinleri, Çin Halk Cumhuriyeti'nin azınlıklarına tanınan haklarının ne olduğuyla ilgili temel bilgiler ışığında azınlık eğitimi incelenecektir. Çin Halk Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana farklı dönemlerde uygulanan eğitim politikaları farklı aşamalara bölünerek anlatılmaya çalışılacaktır. Sonra Çin Halk Cumhuriyeti azınlık eğitim politikalarında yaşanan sorunlar değerlendirmeye alınacaktır. Çin azınlık eğitim politikalarının uygulamada yaşanan sorunlarıyla beraber azınlık eğitim politikası ve gerçekleri arasındaki farkların nedenleri vurgulanacak. Bu çalışma dönem itibariyle Çin Halk Cumhuriyeti kurulduktan sonraki dönemleri inceleyecektir. 1949'dan günümüze kadar olan süreç içinde azınlık eğitimindeki değişim ve gelişimlere yer verilecektir. Çin'de ki azınlık eğitiminin gelişim durumu hakkında Çin Halk Cumhuriyeti sürekli inanılmaz başarıları sağladığını iddia etmektedir. 1949 senesindeki azınlık eğitim durumu ile günümüzdeki durumu karşılaştırdığımızda ister okul sayısı, eğitim koşulları ve diğer eğitim başlığı altındaki konular olsun karşımıza gelişmiş bir tablo çıkmaktadır. Fakat Çin'deki çoğunluk olan Han eğitimi ile azınlık eğitimini, aynı dönem koşulları altında değerlendirdiğimizde, azınlık eğitimi ile Han eğitimi arasındaki fark çok rahatlıkla anlaşılmaktadır. Bu çalışma Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluş yılları ile bugününü değerlendirmeye alacaktır. Aynı zamanda Han eğitimi ile azınlık eğitimini aynı dönem koşulları altında da değerlendirerek, göz ardı edilmiş olan gerçekleri su üstüne çıkarmaya çalışacaktır. Böylece Çin'deki azınlık eğitim durumunun idda edildiği gibi parlak olmadığının ve hatta vahim durumda olduğunun kanaatine varmaktadır. Elbette Çin'deki azınlık eğitiminin olumlu yönde gelişmesi, Çin Halk Cumhuriyetinin bundan sonraki senelerde izleyeceği azınlık politikalarına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Minorities and Minority Education in China is the topic research of this study. This study will provide basic information about minorities and minority education in China. First of all, minority education will be examined in the light of the basic information of who the minorities that live in China are, in which regions and how they live, population, languages, religions and what rights are granted to Chinese minority. Since the foundation of People's Republic of China, the educational policies implemented in different periods will be explained by dividing into different stages. Later on, the problems in minority education policy of People's Republic of China will be taken into consideration. The reasons of the differences of minority education policy and its reality along with problems of the application of Chinese minority education policies will be emphasized.As this study focuses on the period after the establishment of People's Republic of China, the development and changes in minority education from 1949 to the present day will be given place. About the status of the development of minority education in China, government has always claimed that they provide an incredible success. When we compare the minority educational status of 1949 with the status of today, we can see an improved table in terms of number of schools, education conditions, and the other topics under education subject. However, as the hidden and secret part of the issue, when the education system of Han Chinese, who are the majority population in China and the education system of the minorities are compared, the difference can be understood very easily.In addition to the compare of the first years of People?s Republic of China and today, the study also investigates the education policies of majority Han Chinese and minorities in the same period. Thus, it has the conclusion that the minority education in China is far beyond being bright and successful, but it is almost desperate. Of course, the development of minority education in China in the positive way depends on the minority policies that People's Republic of China will follow in the following years.