Belediyelerin konut politikalarındaki yeri ve belediye-kooperatif-Toplu Konut İdaresi işbirliği modeli
The Role of municipalities in housing policy and municipality-cooperative-housing development administration cooperation model
  1. Tez No: 100007
  2. Yazar: MİTHAT ARMAN KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KAPLAN MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Belediyelerin ülkemizde uygulanan konut politikalarındaki yerini ve etkinliğini incelemeyi amaç edinen çalışma, temelde iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, genel anlamda konut olgusu tanımlanmış, ülkemizde konut sorunu ve boyutları ele alınmıştır. İkinci bölümünde, belediyelerin konut politikalarının uygulanmasındaki yeri belirlenmiş ve bu bağlamda Belediye - Kooperatif - Toplu Konut İdaresi işbirliği modeli değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında işbirliği modelinin incelenmesinin nedeni, Belediye - Kooperatif - Toplu Konut İdaresi işbirliği modelinin yapısını, gelişimini, işbirliğine yönelik uygulamaları ortaya koymaktır. Ayrıca diğer konut sunum modelleri ile işbirliği modeli kıyaslanmıştır. Böylelikle, ülkemizdeki konut sorununun aşılmasında, yani, alt ve orta gelir gruplarının konut edinmesinde konut sunum modellerinin etkinliği karşılaştırmalı olarak sorgulanmıştır. Konut sunum modellerinin karşılaştırılması, işbirliği modelinin sadece ekonomik değil aym zamanda sosyal bazı üstünlüklere sahip olduğu gerçeği ortaya çıkarmıştır. Çalışmanın sonucunda, Belediye - Kooperatif- Toplu Konut İdaresi işbirliğine dayanan konut sunum modelinin ülkemiz konut sorununun aşılmasında büyük bir potansiyeli içinde barındırdığı öngörüsüne ulaşılmıştır. 193
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims at investigating the role and effectiveness of municipalities in the implementation of housing policies our country. It consists of mainly two parts. In the first part, housing phenomenon in a general sense is defined and housing problem and its dimensions in our country are discussed. In the second part, place of municipalities in the implementation of housing policies is determined and in this context the Municipality - Cooperative - Housing Development Administration cooperation model are evaluated. The reason for examining the cooperation model in the scope of this study is to find out the structure, development, and implementation of this model. Moreover, this model is compared with other housing supply models. Thus, the effectiveness of the housing model is investigated in a comparative perspective in order to sort out the housing problem for low and medium income groups in our country. The comparison of housing supply models reveals that the cooperation model has not only economical advantages but also some social advantages. In conclusion, it is found out that the Municipality - Cooperative - Housing Development Administration cooperation model has a potential for solving the housing problem in our country. 194